Coaching Carousel

2021 Coaching Carousel

If there are any corrections or updates, please reach me @KyleSandy355 on twitter or kylesandy355@gmail.com. With many jobs in the state opening every year, there is always a chance for errors, incorrect reports or last second changes. As a community, lets try to collect as much accurate information as possible. Thank you for all your help.

Updated 6/16

BOYS

East ForsythScott Bracco – Lambert
Northview Greg Shirley – Brentwood, TN
Brookwood Mark Wright – Wheeler AC
Therrell – Marcus Spivey – Central Gwinnett AC
WesleyanJeremy Oliver – Lovett AC
Lake Oconee Academy – Ricardo Patton – Former Colorado/Northern Illinois HC
McEachern – Tremayne Anchrum – Pebblebrook AC
Early County Randy Isom – Former HC
Riverdale – Ty Townsend – Spalding
Deerfield-Windsor Jarvis Smith – East Jackson
Georgia Military College Bo Kilby – John Milledge Academy AC
Wheeler CountyWill Johnson – Piedmont Academy
Lithia Springs – Keith Simmons – Former Heard County HC
Loganville Christian Greg Blythe – Pace Academy AC
Academy for Classical EducationMatt Chambless – Covenant Academy
Cass – Byron Taylor – Former James Madison Associate HC
Oglethorpe CountyLarry Brown – Middle School
Crisp County
Towandi King – Dooly County
Cherokee Joe Viehman – Sequoyah AC
Lambert – Clay Wages – Asst. on staff
Southwest-Macon – Monquencio Hardnett – Westside-Macon AC
Rockdale CountyReginald Jacobs – Asst. on staff
Liberty County – Levon Grant – Rome girls AC
Hillgrove – Greg Moultrie – South Cobb
Houston CountyBuddy Bivins – Warner Robins AC
Bremen  Daniel Chambers – Raburne, AL Girls HC
Our Lady of Mercy
Toombs County
Dutchtown Marvin Latham – Riverside Military
Rome – John McFather – Coosa
St. Francis – Daryl Armstrong – Asst. on staff
East Jackson – Tyler Gamble – Asst. on staff
TrionJason Gentry – Trion girls HC
Marist – John Bauersfield – Asst. on staff
Gordon Central Wes Greer – North Murray AC
Mt. de Sales – Filled
Coosa – Tommy Lewis – Former Piedmont, AL HC
South Cobb – Hollis Bethea – Douglas County
Thomas County Central
Peachtree Ridge Jordan Griffin – Dutchtown
KendrickAndre Dye – East Columbus Middle School
South EffinghamRico Campbell – New Hampstead girls HC
Towns County Brian Hunnicutt – Girls HC
NorthgateLaVarrett Pearson – Former Newnan girls HC
Buford – Benjie Wood – Cherokee Bluff
Greenbrier
Cherokee Bluff – Josh Travis – Chestatee
Habersham Central – Aric Mawdesley – Newnan AC
SpaldingMontay West – Spalding girls HC
Pierce County – Jamison Williams
Riverside Military
Dooly County
Douglas County
Douglass
HawkinsvilleTodd Coley
Johns CreekTanner Burnett – Pope AC
Chestatee Tanner Plemmons – Asst. on staff
Ola
McIntosh County Academy Tony Watkins Sr. – Former Jackson girls HC
Evans
Kevin Musick – Asst. on staff
Ware County
Cambridge
Greene County Duane Kelley – Lithia Springs
Northside-Warner RobinsDon Hudson – Houston County
Columbus

GIRLS

East Forsyth – Mike Hedrick – Patrick Henry, VA
Peach County Sherry Richards – Perry
Evans – KJ Kenny – Boys AC
CartersvilleKarisma Boykin – Jackson
Roswell
Alli Jones – Pope AC
Chapel Hill Lauren Revesz – Asst. on staff
Whitefield Academy
Schley County
Monroe Area
Sheldon Arnold – Loganville boys AC
Greene County
– Derrick Williams – Lincoln County
Spencer
Veterans Randall Owens – Boys AC
Perry – Natasha Gainous – John Milledge Academy
Tucker – Dominique Huffin – Grayson AC
South Paulding Terrell Barkley – Oak Mountain Academy
Walnut Grove Kevin Furtado – Lake Oconee Academy
Jackson
Grayson – Tim Slater – Lanier
Tallulah Falls – Lowell Hamilton
Forsyth CentralAntonio Wade – Roswell
Shaw
Gordon Central Maci Mills – Asst. on staff
Liberty County
Lake Oconee AcademyEd Wilson – Oglethorpe MBB AC
Kennesaw Mountain – Darryl Ellis – Riverwood
Mt. BethelShannon Smallwood
BerkmarFraderica Smith – Former Marist AC
Telfair CountyDeon Clemons – Asst. on staff
Lincoln County – Christian Wilder – Thomson HC
Riverwood Cierra Jackson – Flowery Branch AC
Pace Academy Christal Caldwell – Virginia Tech AC
Mt. de SalesFilled
Tattnall Square Kurt Greene – Former Monticello HC
New Hampstead Trey Lanier – Asst. on staff
Lanier Jose Cardy – Asst. on staff
Worth County Phil Ironside – Football HC
Union County
North Paulding – Wesley Willis – Asst. on staff
Druid Hills
Towns County – Shea Taylor – Middle School
ThomsonSierra Williams – Asst. on staff
BannekerDemarcus Acree – Lovejoy AC
Kell – Kandra Bailey – Discovery
Coosa Jason Shields – Snead State
Douglass
Locust Grove Darrell Johnson – Luella boys AC
Spalding – Colandra B. Davis – Thomson boys AC
East PauldingEddie Gambrell – Cedartown
Cedartown
Crisp CountyKeidra Green – Asst. on staff
Discovery Ashleigh Fox – Northside-Warner Robins
Northside-Warner Robins Tamica Sneed – Former Peach County HC
Mays
Murray County
East Jackson

⬇️Available Assistant Coaches Listed Below⬇️

NAMEE-MAILCELLTWITTERLOCATIONINTEREST (1st/2nd)CERTIFIED
Taylor BrittTaylorbritt92@gmail.com770-731-4705@_CoachTBAtlanta/Surrounding AreasGirlsLay Coach/Assistant Teacher/Proctor
Kadale Jenkinskadalej@yahoo.com706-905-6063@BiCityCanesColumbus (Also interested in ATL)BoysSpecial ED General Curriculum
Corey Brabham Sr.c.brabham1@gmail.com678-570-4675@coachcbsrGwinnett CountyBoys/GirlsArt
Charles Overalloverallathletics@yahoo.com404-425-0890@OverallathleticsPowder SpringsBoys/GirlsCommunity Coach
Jairo Gaygayj@troup.com706-957-5830ColumbusBoys/GirlsElementary, Middle School ELA, Middle and High School P.E. and Health
Jakori Edwardsjakori48@gmail.com229-272-3363@__jaymykelAlbany/Surrounding areasBoys/GirlsCommunity Coach
Ken Jacksonjaspermagistrate@hotmail.com706-318-7844@Axtion84MonticelloBoys/GirlsPE/History
JD Shiversjdshivers@gmail.com423-276-6767Atlanta surrounding areaBoys/GirlsCSCS/PT