GHSA Coaching Carousel

2022 Coaching Carousel

If there are any corrections or updates, please reach me @KyleSandy355 on twitter or kylesandy355@gmail.com. With many jobs in the state opening every year, there is always a chance for errors, incorrect reports or last second changes. As a community, lets try to collect as much accurate information as possible. Thank you for all your help.

Updated 8/12

BOYS

Seckinger  Nate Hamilton – Lambert AC
Twiggs County
Upson-Lee – Darrell Lockhart – Valdosta
Hebron ChristianDerrick Mason – ELCA
BrookwoodCory Cason – Discovery
Montgomery County Izell Stephens – Jeff Davis AC
Savannah Christian
Zach Darling – Westminster AC
Discovery Gantt Jones – Asst. on staff
RutlandCharles Gordon – Drew
Northeast-Macon – William Gordon – Hampton
Tattnall County Quaysean Davis – Asst. on staff
Habersham Central
– Tommy Yancey – East Hall
Woodland-Cartersville
Kip Dyer – North Paulding AC
Greene County – Mark Wright – Brookwood
Villa Rica Derrick Mitchell – Wiley College HC
Mt. Zion-Jonesboro
Tiesha Wilson – Former girls HC
Lamar County
Robert Strong – Jasper County girls
Berrien
Shan Garner – Former Pierce County HC
Troup CountyJairo Gay – Callaway Middle HC
ChattahoocheeWade Mawdesley – Asst. on staff
Central Gwinnett Marcus Spivey – Therrell
Dutchtown – Wallace Corker – Salem 
Douglass Darron Rogers Jr. – Hapeville Charter
BEST Academy Errol Beckford – Coretta Scott King
BrookstoneQuantavias Allen – Spencer
Athens Academy – Don Hurlburt – Elbert County
Elbert County
Ed Geth – West Oak, SC
Lake Oconee Academy Josiah Rechenbach – Northbrook Middle School
ValdostaJames Lee – Asst. on staff
Towers
ChambleeChris Terry – Chamblee Middle School
Cedar Grove
Camden Terry – Asst. on staff
Mill Creek Matt Welch – Berkmar AC
Therrell – Patavious Sorrell – Marietta AC
Woodland-Stockbridge – Dwight Calloway – Mundy’s Mill
Randolph-Clay – Keeyon Battle – Chattahoochee County
Spencer
Prince Avenue Christian
JD Powell – UGA Director of Recruitment/Operations
HephzibahBill Streetman – Asst. on staff
East HallJoe Dix – Collins Hill
McIntosh County AcademyMarcus Hawkins – Wildwood Middle, FL
Perry – Mark Gainous – Georgia College HC
Mt. Zion-Carrollton – LeRonnice Davis – Paulding County AC
Tattnall Square Academy – Matt Chambless – ACE
Stratford Academy – Jarvis Smith – Deerfield-Windsor
Chattahoochee County
ELCAAndretti Loyd – Harvester Christian
First Presbyterian Day – Greg Nix – Mary Persons
Salem – James Bailey – Former New Manchester HC
ACEThomas Darrah – Football/Baseball
Hart CountyMatt Gibbs – Asst. on staff
Mt. Paran Chuck Frierson – Asst. on staff
Collins Hill – Ty Baumgardner – Topeka, KS
ML King – Nicholas Harris
Johnson-Gainesville – Gary Compton – Asst. on staff
Jeff Davis – Will Johnson – Wheeler County
Dodge CountyCedric Jordan – Girls AC
Douglas County Duane Kelley – Greene County
Mitchell County Antonio Haynes – Former Valdosta HC
Hampton – Marcus Taylor – Former Newton AC
Bowdon
Strong Rock ChristianGavin Chapman – FPD
Haralson County 
– Corey Huffman – Chapel Hill AC
NorthviewVince Carter – Asst. on staff
Veterans Chip Flemmer – Sheridan, IN
Southeast Bulloch
Tony Raymond – Asst. on staff
Deerfield-Windsor Rundy Foster – Southland Academy
Marion County
Colquitt CountyAndy Harden – Asst. on staff
Mundy’s MillFernando Daniel – Chattahoochee Hills Charter
Ola 
– Tevin Jones – Asst. on staff
Wheeler County
Dade County – Kevin Templeton – Eastern Illinois WBB AC
Our Lady of Mercy
Hapeville Charter
Mary Persons – Jason Morrow
BainbridgeKelvin Cochran – Asst. on staff/Girls HC
Chapel Hill Mike Artis – Hiram AC
Union GroveThomas Berry – Asst. on staff
Cass
Lanier CountyTamontray Tucker – Wayne County AC
Thomasville Kiel Angry – Asst. on staff
Morgan County Cody Anderson – Longwood AC
Commerce Sherrard Brantley – Jackson County AC
MidtownIsaac Taylor
LuellaJamond Sims – Morgan County
Jackson – Eddie Snell – Heritage-Conyers Football Coach
Savannah Country Day Mac Tamminen – John Paul II, SC
New Manchester – Greg Martin – Alexander AC
Islands – Reggie Stovell – Benedictine AC
Effingham CountyTravis Priddy – Hilton Head Christian, SC

GIRLS

Seckinger Abbie Bernholz – Mountain View AC
Gilmer – Dani Wright – Archer
Jackson

Gainesville – Vanessa White – Peachtree Ridge
Rutland
North Hall Eric Herrick – Dawson County
Spalding Deandre Robinson – Eagle’s Landing boys AC
First Presbyterian Day
Kennesaw Mountain Chatil Cotton – West Georgia AC
NorthviewRosaria Rice – Luella AC
Villa RicaJereme McCurty – Villa Rica Middle boys HC
Starr’s Mill – Anna Claire Atha
Union CountyBrad Cochran – Piedmont AC
Putnam County Derrick Arrington – Asst. on staff
West Laurens
Tyler Rogers – Asst. on staff
Bleckley CountyJohn Stanley – West Laurens
Dunwoody
Janee Williams – Tucker AC
Peachtree Ridge – Ulysses Haynes – Asst. on staff
North Cobb Christian Albert Wilson – Asst. on staff
Jasper County Chris Owens – Upson-Lee boys HC
Madison County – Monty McClure – Boys AC
Griffin
Roy Johnson – Woodland-Stockbridge
Archer – Lamar Harris – Lovejoy AC
Columbus – LaShawnda Adams – St. Anne-Pacelli Middle School HC
Woodland-Stockbridge Ken Austin – Former Chapel Hill boys HC
Decatur Vincent Gatling – ML King
South GwinnettEric Dawson – Decatur
Greenbrier Zakeya Goldsberry – Midland Valley, SC
Lake Oconee AcademySavannah Soles – Asst. on staff
Milton – Filled
Dawson County Will Anglin – Boys AC
Washington County
Newton – Jawan Bailey – Josey
ApalacheeBill Batson – Asst. on staff
Upson-Lee Monte Killins – Lee County Football/Former Mitchell County HC
Worth County – Kaleb Hathcock – Boys AC
Jeff DavisKatyBeth Rentz – Lumpkin County AC
Osborne
Central-CarrolltonJohn Strickland – Former Franklin County HC
Providence ChristianKen Aldridge – Asst. on staff
ML KingDerek Smith – Heritage-Conyers boys AC
West Hall – Jacob Selman – Woodland-Cartersville boys
Hampton Michael Fletcher – Asst. on staff
Morgan County – Milfred Franklin – Boys asst.
NorthgateAlicia Sands – East Coweta AC
Christian Heritage – Greg Phillips – Mt. Paran boys HC
Bacon CountySug Parker – Washington County
Alpharetta – Chase Mays
Macon County – Jimmy Daniels
Southwest-MaconRon Hill – Boys asst.
TuckerKrista Lucich – Lovejoy Flag Football
Camden County – Sharnesha Smith – Glynn Academy
Glynn AcademyMyosha Leeper – Needwood Middle School
ACE Todd Whetsel – Former Tattnall Square HC
Denmark Eric Siuta – South Forsyth boys AC
Josey Nichelle Chapman – Asst. on staff
Bainbridge
Fellowship Christian – Ceasar Brown – Middle School HC
IslandsKarl DeMasi – Boys HC
Riverdale
Kendrick – Greg Green
Midtown
Grovetown – Antwan Glover
VidaliaKourtnee Williams – Asst. on staff
Duluth – Shy Coleman – Western Carolina AC
Drew CharterApril Tate – Duluth
Mitchell County – Derrick Harris – Westwood
Mt. BethelKeith Agran – OTR
Savannah Country Day – Kenny Conroy – Hilton Head Christian, SC
CambridgeShanteona Keys – Middle School HC
King’s RidgeTroy Schulz – Fellowship Christian

NAMEEMAILCELLTWITTERLOCATIONINTEREST (1st/2nd)CERTIFIED or LAY
Krystal Wellskswells20@gmail.com678-478-5269@kswells20Willing to relocateGirls/BoysK-12 Teacher
Keeniel Weaverkeenielweaver@gmail.com678-673-9033@CoachLou_12Gwinnett CountyBoysLay
Ivan Atkinsivanatk83@gmail.com404-468-2868IvanAtkinsSrCobb or Paulding CountyGirlsCertified