2020 GHSA Girls Basketball All-Region Teams

Class AAAAAAA

Region 1

Coach of the Year:  Julie Conner –  Tift County
Player of the Year: Janiah Ellis – Colquitt County
Offensive Player of the Year: Nicky Jones – Tift County

First Team
Malerie Brooks – Camden County
Shakiria Chaney – Tift County
Kayla Ellis – Camden County
Carliss Johnson – Colquitt County
Faith Johnson – Lowndes
Nicole Jones – Camden County
Jamia Level – Tift County
Camille Singletary – Colquitt County

Second Team
Daejah Bailey – Tift County
Cali Conner – Tift County
Amyah Espanol – Lowndes
Kiersten Graham – Lowndes
Brianna Lavalais-White – Camden County
Taje Middleton – Lowndes
Gracie Belle Paulk – Colquitt County
Audreyanna Rowland – Colquitt County

Region 2

Coach of the Year: Hilda Hankerson – Westlake
Player of the Year: Raven Johnson – Westlake

First Team
Ta’Niya Latson – Westlake
Carlyse Hooks – Westlake
Lydia Freeman – Westlake
Jameah Alston – Campbell
Milana Holmes – Pebblebrook
Jadah Waite – Wheeler

Second Team
Kaylen Madrey – Newnan
Brianna Turnage – Westlake
Jaleah Alston – Campbell
Ravyn Madaris – Pebblebrook
Sarah Taub – Campbell

Honorable Mention
Ryan Woodley – Westlake
Olympia Chaney – Westlake
Nia Bozeman – Campbell
Kania Seymour – Pebblebrook
Aniya Carter – Newnan

Region 3

Player of the Year: Denim Deshields – McEachern

All-Region
Sydney Thomas – North Cobb
Azonya Austin – North Cobb
Lauren Walker – Marietta
Kennedi White – Hillgrove
Logan Van Arsdale – Hillgrove
Aliyah Washington – North Paulding
Caelan Ellis – McEachern
Taylor Cullinan – North Paulding
Alexis Brewster – Marietta
Madison Edge – North Cobb

Region 4

Coach of the Year: Matt Cates – Cherokee
Player of the Year: 
Makala Torrence – Roswell

First Team
Bridget Utberg – Woodstock
Ashlyn Andrus – Cherokee
Tomisin Adenupe – Walton
Sydne Watts – Cherokee
Ally Zazzara – Etowah

Second Team
Kate Johnson – Cherokee
Ella Boyle – Roswell
Carly Henderson – Woodstock
Kate Manley – Roswell
Karson Martin – Woodstock

Honorable Mention
Neusha Green – Walton
Savannah Casey – Woodstock
Chatham Brown – Cherokee
Errin Crowe – Lassiter
Ansley Buice – Lassiter
Maren Cline – Roswell
Jasmine Frierson – Roswell
Maggie Messerly – Etowah
Kenzie Norton – Etowah

Region 5

Coach of the Year: Brad Kudlas – North Forsyth
Player of the Year: Caroline Martin – North Forsyth

All-Region
Ansley Allen – North Forsyth
Ashley Breindl – South Forsyth
Jillian Bretz – Forsyth Central
Cayla Cowart – West Forsyth
Aisha Dabo – Forsyth Central
Vekondja Ogbogu – North Forsyth
Elizabeth Pruitt – Forsyth Central
Sophie Rosin – South Forsyth
Callie Thrower – West Forsyth
Kalie Thrower – West Forsyth

Honorable Mention
Omtese Ajorgbor – Forsyth Central
Briley Elder – Lambert
Maggie Quincy – West Forsyth
McCall Thomas – North Forsyth
Ryane Williams – South Forsyth

Region 6

Coach of the Year: Vanessa White – Peachtree Ridge
Player of the Year: Sacha Washington – Collins Hill

First Team
Kamryn Collins – Collins Hill
Eden Sample – Collins Hill
Nadya McCown – Peachtree Ridge
Akaya Chaney – Discovery
Alexis Figures – Mill Creek
Asjah Inniss – Collins Hill
NeKaya Williams – Duluth
Nia Hicks – Peachtree Ridge

Second Team
Neva Drane – North Gwinnett
Keyara Wooden – Discovery
Megan Mares – Duluth
Aaliyah Hunt – Peachtree Ridge
Ellie McIntyre – Mill Creek
Divine Drayton – Duluth
Leslie Hodges – Mountain View
Jailah Clark-Jones – Collins Hill

Honorable Mention
Kyra Jefferson – Collins Hill
Shamya Brown – Mountain View
Kiara Simpson – North Gwinnett
Taylor Watkins – Discovery
Saliah Ponteau – Peachtree Ridge
Sydnie Smith – Mill Creek
YaMea Elliot – Collins Hill
Isabella Evangelista – Duluth

Region 7

Player of the Year: Sussy Ngulefac – Parkview

First Team
Diana Collins – Brookwood
Selma Kulo – Brookwood
Yamani Paul – Norcross
Emyah Glass-Fortenberry – Lakeside-DeKalb
Mariah Baltierra – Norcross

Second Team
Shannon Niles – Brookwood
Joy Harris – Central Gwinnett
Lilly Hart – Parkview
Devyne Turner – Norcross
Diamond Jackson – Lakeside-DeKalb

Region 8

Player of the Year: Victoria Dames – Grayson

First Team
Nyelle Lee – Grayson
Malia Grace – Grayson
Cazia Nelson – Archer
Shaquice May – Rockdale County
Maka’ya Cushion – Newton

Second Team
Taniya McGowan – Archer
Ashley Norris – Newton
Catherine Alben – Grayson
Chae Harris – Shiloh
Alana Moore – Rockdale County
Ashanti Wright – Newton

Honorable Mention
Maya Jackson – Archer
Lia Edwards – Rockdale County

Class AAAAAA

Region 1

Coach of the Year: Edward Wilcox – Valdosta
Player of the Year: Ja’Mya Johnson – Valdosta

First Team
Jayla Cody – Valdosta
Jakailyn Poole – Lee County
Quidashasia Dunnom – Northside-Warner Robins
TJ Lawrence – Houston County
Jae Ross – Coffee
Amiya Allen – Valdosta

Second Team
Skylar Bailey – Houston County
Essence Cody – Valdosta
Erica Irby – Lee County
Destiny Young – Coffee
Jordyn Johnson – Houston County
Taylor Hughes – Northside-Warner Robins

Honorable Mention
Destiny Reed – Lee County
Monique Judge – Lee County
Mikeria Carter – Valdosta
McKenzie Arline – Northside-Warner Robins
Keaija Bonaparte – Coffee

Region 2

Coach of the Year: Sharnesha Smith – Glynn Academy
Player of the Year: Zoesha Smith – Glynn Academy

First Team
Talia Hamilton – Glynn Academy
Makaila Brown – Brunswick
Azaria Johnson – Richmond Hill
Jada Brooks – Bradwell Institute
La’Trinity Best – Glynn Academy
Keya Daniels – Brunswick
Ky’Leo Worriels – Bradwell Institute
Kyra Finley – Richmond Hill

Second Team
LaNeia Taylor – Glynn Academy
Jaliyah Howard – Brunswick
Zoraya Thornton – Richmond Hill
Taniyah Bowman – Bradwell Institute
Akirria Mountain – Glynn Academy
Kwameeri Brown – Brunswick
Shakardia Cowart – Brunswick
Jessey Dozier – Bradwell Institute

Region 3

Player of the Year: Kiona Curtis – Grovetown

All-Region
Trinity Barrow – Greenbrier
Jalaya Eskridge – Evans
Kristyn Goshay – Heritage-Conyers
D’Mya Griffin – Grovetown
Sade Harrell – Heritage-Conyers
Kristynn Knight – Evans
Claire Messer – Lakeside-Evans
Jahlaila Owens – Greenbrier
Jada Porter – Grovetown
Unique Reed – Alcovy
Ajoyous Tuggle – Alcovy
Jaliyah Weeks – Heritage-Conyers
Makenzie Williams – Lakeside-Evans

Region 4

Coach of the Year: Cedric King – Lovejoy
Co-Players of the Year: Genesis Bryant – Lovejoy; Sania Feagin – Forest Park

All-Region
Ameera Thomas – Mt. Zion-Jonesboro
Anaya Boyd – Lovejoy
Aneidi Nsentip – Drew
Ashlynn Green – ML King
Bryanna Hardy – Lovejoy
Genesis Bryant – Lovejoy
Haley Miller – Mundy’s Mill
Jasmine Jacob – Forest Park
Joi Reid – Forest Park
Kassidy Broussard – Stephenson
Khalela Hayes – Mt. Zion-Jonesboro
Sania Feagin – Forest Park

Region 5

Player of the Year: Tamia Stargell – Langston Hughes

First Team
Aaliyah Foxx-Rome – Alexander
Raven Thompson – Langston Hughes
Shynique McGee – Tri-Cities
Dymon Cook – Douglas County
Kharyssa Richardson – New Manchester

Second Team
Damesha Cain – Langston Hughes
Kamryn Bates – New Manchester
Jaylla Thompson – Tri-Cities
Alana Gibbs – Douglas County
Kimberly Lawson – Alexander

Third Team
Sara Page – Northgate
Chloe Pollock – Alexander
Jada Richards – Douglas County
Autumn Phillips – Langston Hughes
Khalia Woolfolk – Creekside

Region 6

Co-Coaches of the Year: Steve Lenahan – Harrison; Kellie Avery – Sprayberry

Player of the Year: Jodi Mullins – South Cobb

First Team
Flau’Jae Johnson – Sprayberry
Amara Newsom – Harrison
Meredith Ward – Harrison
Mataya Gayle – River Ridge
Emily Wilkie – Creekview

Second Team
Elle Blatchford – Sequoyah
A’ryn Jackson – Sequoyah
Anna Vereen – Sprayberry
Tiara Lewis – Osborne
Taylor Gibbs – South Cobb

Honorable Mention
Macy Williams – Sequoyah
Ella Grace Hickman – Sprayberry
Alisha Foster – Harrison
Mia Geveke – Harrison
Leigh Codiniera – River Ridge
Zoe Dales – Dalton
Savannah Mason – Creekview
Julia Craft – Creekview
Jaasira Fossitt – Allatoona

Region 7

Coach of the Year: Leslie Broadwell – Cambridge
Player of the Year: Cheyenne Holloman – Pope

First Team
Carson Tanguilig – Johns Creek
Jordynn Dudley – Cambridge
Jodi Goins – Alpharetta
Ariel Lawrence – Dunwoody
Simone Lett – Alpharetta

Second Team
Angelina Cofrancesco – Cambridge
Ahmia Childs – Johns Creek
Bailey Hebermehl – Centennial
Annie Weber – North Atlanta
Samantha Breslow – Johns Creek
Lani Tibbetts – Pope

Honorable Mention
Sydney Miller – North Atlanta
Autumn Cotton – Chattahoochee
Katie Ward – Pope

Region 8

Coach of the Year: Bill Bradley – Habersham Central
Co-Players of the Year: Lazaria Spearman – Dacula; Zuriyah Davis – Lanier

All-Region
Sadie Roach – Gainesville
Lauren Teasley – Gainesville
Morgan Manley – Lanier
Lizzie Campbell – Lanier
Taniyah Parrish – Winder-Barrow
Joanna Gross – Apalachee
Addie Penick – Habersham Central
Nykerriah Brown – Habersham Central
Christabel Ezumah – Lanier
Nyla Rose Moore – Dacula
Keyanna Gibbs – Dacula
Jin Sileo – Dacula
Haneefat Adanijo – Dacula

Class AAAAA

Region 1

Region 2

Region 3

Player of the Year: Alice Anne Hudson – Starr’s Mill
Freshman of the Year: Samiah Puckett – Griffin

First Team
Averyana Nelson – Griffin
Ghylissa Knowles – Fayette County
Cashius Long – Jonesboro
Jaclyn Hester – Starr’s Mill
Ashtyn Lally – Starr’s Mill

Second Team
Leah Turner – Griffin
Derique Donigan – Fayette County
Tione Foster -Jonesboro
Charity Cloud – Whitewater
Aaliyah Duranham – Griffin

Honorable Mention
Ellia Chance – Whitewater
Leah Smith – Whitewater
Sole Chinnery – Whitewater
Carrisa Griffin – Whitewater
Bella Duiser – McIntosh
Madison Howard – McIntosh
Olivia Henders – McIntosh
Zara Vaughan – McIntosh
Audreyuanna Robbins – Riverdale
Kennisha Wiggins – Riverdale
Sequoia George – Riverdale
Jakayla Harrison – Riverdale
Queen Adams -Jonesboro
Destiny Singleton – Jonesboro
Kaila Wright -Jonesboro
Rasheedah Hasan – Fayette County
Nneoma Eke – Fayette County
February Pulley – Fayette County
Janiya Duffey – Griffin
Da’Nali Williams – Griffin
Nadiyah Byard – Griffin
China Heard – Riverdale
Erica Taylor – Riverdale
Ryanne King – Starr’s Mill
Kara Dial – Starr’s Mill

Region 4

Coach of the Year: Karshaun Peterson – Eagle’s Landing
Co-Players of the Year: Lu Woolfolk – Jones County; Jaleah Storr – Eagle’s Landing

First Team
Jasmine Akins – Eagle’s Landing
Jada Morgan – Jones County
Mariyah Fletcher – Eagle’s Landing
Semya McCree – Dutchtown
Sambresha Everett – Woodland-Stockbridge

Second Team
Tolisha Walker – Locust Grove
Jasmine Wills – Locust Grove
Mya Geddis – Woodland-Stockbridge
Chelsea Aalim – Ola
Jae’la Dunn – Ola

Honorable Mention
Kayla Taylor – Stockbridge
Taylor Shaw – Stockbridge
Briana O’Neal – Stockbridge
Madison Bennett – Jones County
Toree Smith – Jones County
Courtney Wimberly – Jones County
Ananda Mayhew – Union Grove
Anisa Clark – Union Grove
Mone Florence – Eagle’s Landing
Jade Anderson – Dutchtown
Nia Lawrence – Woodland-Stockbridge
Rayevan Freeman – Woodland-Stockbridge

Region 5

Player of the Year: Jayla Kimbrough – Southwest DeKalb

First Team
India Terrell – Columbia
Myori Pruitt – Arabia Mountain
Adrieanna Brownlee – Southwest DeKalb
Elise Harden – Columbia
Sydney Bunkley – Arabia Mountain

Second Team
Diamond Jones – Lithonia
Maya Berry – Miller Grove
Zia Diamond Myles – Clarkston
Aniyah Lee – Southwest DeKalb
Daija Carr – Columbia

Honorable Mention
Jalisha Mann – Miller Grove
Keyonna Giles – Arabia Mountain

Region 6

Player of the Year: Demeara Hinds – Lithia Springs
Freshman of the Year: Cam Morris – Lithia Springs

First Team
Olivia Smith – Riverwood
Jade Lewis – Grady
D’yanna Maxey – Banneker
Jasmine Jones – Decatur
Xavier Dyer – Maynard Jackson

Second Team
Imani Kirkland – Carver-Atlanta
Jayla Green – Riverwood
Unique Miller – Maynar Jackson
Kamari Edwards – Decatur
Trinity Lewis – Grady

Honorable Mention
Ciara Smith – Riverwood
Aaliyah Williams – Banneker
Kaitlyn Palaion – Grady
Shadasia Harris – Banneker
Ivy Karangu – Maynard Jackson
Sherrion Cooper – Maynard Jackson
Jaliyah Lett – Grady
Kristian Jewsome – Maynard Jackson
Mikara Milan – Carver-Atlanta
Jukanie Washington – Decatur

Region 7

Player of the Year: De’Mauri Flournoy – Carrollton

First Team
Crystal Henderson – Kell
Claire Davis – Cass
Kanija Daniel – Carrollton
Aliyah Hindsman – Villa Rica
Kya Williams – Kell

Second Team
Dekyia Cofield – Villa Rica
Amberly Brown – Rome
Trenishia Adams – Rome
Imani Smith – Hiram
Londaisha Smith -Cass

Honorable Mention
Erial Owens – Hiram
Kimberlyn Black – East Paulding
Kyndal Coleman – Villa Rica
Faith Lovejoy – East Paulding
Jada Green – Kell
Justyce Moore – Rome
Amaya Moss – Kell

Region 8

Coach of the Year: John Zorn – Loganville
Player of the Year: Tate Walters – Buford

All-Region
Ashyia Willis – Buford
Janae Charles – Loganville
Jazmyn Gooch – Johnson-Gainesville
Autumn Jones – Cedar Shoals
Chassidy King – Walnut Grove
Mikaylin Glover – Clarke Central
Sydney Bolden – Loganville
Blair Wallis – Buford
Jada David – Cedar Shoals
Katelyn Klein – Buford
Summer Bruner – Loganville

Class AAAA

Region 1

Region 2

Region 3

Region 4

Coach of the Year: Kim Lawrence – Woodward Academy
Player of the Year: Sydney Bowles – Woodward Academy

First Team
Keely Brown – Luella
Paris Miller – Luella
Alysee Dobbs – Eastside
Sky Watters – McDonough
Nya Pope – McDonough

Second Team
Janiah Alexander – McDonough
Sara Lewis – Woodward Academy
T’Mya Alexander – North Clayton
T’Niah Douglass – Eastside
Kai Lanier – Woodward Academy

Region 5

Player of the Year: Daija Powell – Sandy Creek

First Team
Aniya Palmer – Troup County
Amber Gilbert – Troup County
Jania Hodges – Sandy Creek
Nyah Houston – Central-Carollton
Janae Jackson – Central-Carrollton
Keke Turner – Cedartown

Second Team
Alexcia Murphy – Troup County
Lehla Thomas – Cartersville
Nadia Barbary – Chapel Hill
Diamond Solomon – Chapel Hill
Chaquave’ayr Robinson – LaGrange

Honorable Mention
Cio Siegler – Cartersville
Qiana Watson – Cedartown
Kam Frazier – Cedartown
Rachel Wilson – Central-Carrollton
Savannah Howard – Chapel Hill
Kamelah Kelley – LaGrange
Arielle Belinga – Sandy Creek

Region 6

Region 7

Coach of the Year: Kim Hixon – Marist
Player of the Year: Ashlee Locke – Flowery Branch

All-Region
Erin Hynekamp – Blessed Trinity
Emma Easterwood – Chestatee
Maggie McNair – Chestatee
Sophie Smith – Denmark
Shaina Kriews – Flowery Branch
Tyler Brazle – Marist
Riley Donahue – Marist
Kinsey Wilson – West Hall
Dasha Cannon – White County
Maddie Futch – White County

Region 8

Player of the Year: Kayla McPherson – Madison County

All-Region
Tiffany Wilson – Madison County
Ansley Hall – North Oconee
Jenna Tulenko – North Oconee
Julia Peroni – Oconee County
LaNya Scott – Oconee County
Wylie Sheridan – St. Pius X
Kelly Stephenson – St. Pius X
NaNa Eades – Stephens County
Ranajah Verdell – Stephens County
Kiarra Howard – Stephens County
Honorable Mention
Ellie Young – North Oconee
Emma Young – North Oconee
Wells Finch – North Oconee
Maddy Dickens – North Oconee
Annika Bonds – North Oconee
Abby Dickens – Oconee County
Sybille Foucart – Oconee County
Kate McBride – St. Pius X
Savana Broska  – Stephens County
Lindsay Moore – Stephens County

Class AAA

Region 1

Region 2

Player of the Year: Natalie Herrin – Pierce County

First Team
Raniyah Jones – Appling County
Madelyn Alligood – Brantley County
Blythe Wellington – Brantley County
Jordan Harper – Brantley County
Destiny Grider – Liberty County
Cecilia Burke – Long County
Molly Scruggs – Pierce County
Makayla Etheridge – Pierce County
Kennedi Sikes – Pierce County
Tiera Booker – Tattnall County
Ashley Joyce – Tattnall County

Second Team
Jinsey Dowling – Brantley County
Emma Raulerson – Brantley County
Sydnie Middleton – Brantley County
Camauri Jenkins – Liberty County
Tivona Myles – Pierce County
Caroline Herrin – Pierce County
Tresuir Myles – Pierce County
McKenzie Williams – Tattnall County
Macey Ansell – Tattnall County
Rachel Glover – Tattnall County

Honorable Mention
Lucy Solomon – Appling County
Traci Wright – Appling County
Harmony Dicker – Appling County
Lindy Lowther – Brantley County
Keiana Milton – Brantley County
Keyasia Hairston – Liberty County
Ke’Osha McKever – Long County
Akiara Garland – Long County
Jada Young – Long County
Ma’Kiya Horne – Pierce County
Tamia Brown – Tattnall County

Region 3

Coach of the Year: George Johnson – Savannah
Co-Players of the Year: Madison Evans – Beach; Martina Stokes – Savannah

First Team
Kaila Rougier – Beach
Storie Daise – Jenkins
Jaida Burgess – Johnson
Antalazia Baker – Johnson
Veronica Sierzant – Islands
Amani Hamilton – Johnson
Zoriah Mobley – Johnson
Allejah Moultrie – Beach
Toniya Young – Jenkins
Ameyah Dantzler – Beach

Second Team
Daneisha Blige – Windsor Forest
Amoni McGruder – Savannah
K’lya Hankerson – Johnson
Marlayshia Westbrook – Johnson
Madison Taylor – Southeast Bulloch
Tiana Williams – Johnson
Paris Washington – Savannah
Destiny Whitehead – Beach
Amiyah Pretty – Beach
Meara Kelly – Islands

 

Region 4

Player of the Year: Gabbi Cartagena – Jackson

All-Region
Kennese McClain – Peach County
Kayla Shines – Rutland
Zy Thomspon – Pike County
Mercedes Sistrunk – Kendrick
Aliya McAfee – Westside-Macon
Telecia Taylor – Central-Macon
Kennedy Stephens – Kendrick
Nautica Boone – Westside-Macon
Jada Cummings – Jackson
Trazur Cooper – Central-Macon

Honorable Mention
Jamie Corbin – Pike County
Kara Miller – Peach County
Kayla York – Kendrick
Kayla Bolston – Jackson
Taniya Pryor – Central-Macon
Mikayalah Hudson – Westside-Macon
Katelyn Green – Rutland
Erin Bonazza – Pike County
Jada Williams – Kendrick
Monique Christian – Rutland
Tyeesha Slaughter – Kendrick
Kaori Corneilius – Peach County
Jada Credle – Kendrick

Region 5

Co-Players of the Year: Courtney Ogden – Westminster; Jordan Upchurch

First Team
Rickayla Johnson – Cedar Grove
Lelah Easterly – Cedar Grove
Ella Freeman – Westminster
Allie Ohde – Lovett

Second Team
Kiera Staude – Westminster
Ji’Pan Bailey – Cedar Grove
Virginia Hobbs – Pace Academy
Tamia Boone – Stone Mountain
Jayla Cook – Redan

Honorable Mention
Shayla Banks – Stone Mountain
Kennedy Daniels – Redan
Sylvannah Davis – Towers
Catherine Forbes – Towers
Mary Alyson Rogers – Lovett

Region 6

Coach of the Year: Jamie Echols – Calhoun
Player of the Year: Maliyah Parks – Sonoraville

First Team
Rachel Akers – Ringgold
Sydney Pittman – Ringgold
Katelyn Richards – Coahulla Creek
Mattie Nuckolls – Murray County
Korbin Tipton – North Murray
Christina Collins – LFO
Alexa Geary – Sonoraville
Riley Nayadley – Ringgold
Tabby Curtis – Calhoun
Anna George – Calhoun
Kenley Woods – Coahulla Creek
Emma Turner – Coahulla Creek
Tinley Gladson – North Murray

Second Team
Shelby Cole – Ringgold
Abby Chambers – Sonoraville
Katherine Bridges – Haralson County
Rachel Lopez – Ringgold
Milijah Williams – LFO
Lyndi Rae Davis – Calhoun
Kerra Lowe – Murray County
JiLeyah Mitchell – Adairsville
Jordan Swanson – Murray County
Maggie Reed – Ringgold
Brooke Jones – Sonoraville

Region 7

Co-Players of the Year: Isabel Davenport – Lumpkin County; Kaleigh Addie – GAC

All-Region
Jaci Bolden – GAC
Ava Irvin – GAC
Maci Gillespie – North Hall
Grace Hollifield – North Hall
Lauren Swanson – North Hall
Sophia d’Oliveira – Dawson County
Marlie Townley – Dawson County
Kate Jackson – Lumpkin County
Morgan Holt – Fannin County
Abby Ledford – Fannin County
Alexis Burce – East Hall
Timber Gaither – Cherokee Bluff
Madi Phillips – Cherokee Bluff

Region 8

Player of the Year: Livi Blackstock – Jefferson

All-Region
Taniya Alexander – Hart County
Deshona Gaither – Jefferson
Shakendra Grove – Hart County
Courtney Kidd – Jefferson
Molly Jones – Monroe Area
Tamia Benford – Morgan County
Antonia Pittman – East Jackson
Ellie Kinlaw – Jefferson
Shay Brown – Morgan County
Taylor Wilson – Morgan County
Carson Anderson – Jackson County
Kalyn Jinks – Franklin County

Class AA

Region 1

Coach of the Year: Kimmie Graham – Early County
Player of the Year: Makayla Timpson – Early County

First Team
Aaliyah Powell – Thomasville
Kyah Crook – Fitzgerald
Ta’Ziaya Jones – Early County
Stephone Johnson – Brooks County
Zenovia Ellis – Fitzgerald
Azhia Gordan – Berrien
Jordan Eafford – Early County

Second Team
Ashontay Henderson – Early County
Herbreyia Diggs – Thomasville
Mariah Johnson – Fitzgerald
Tyla Wright – Berrien
ZaNidja Aikens – Brooks County

Honorable Mention
Tatyana Dawson – Brooks County
Elizabeth Garcia – Brooks County
Tamia Hadley – Brooks County
Tyla Wright – Berrien
Savannah Barfield – Berrien
Erin Timpson – Early County
Sanaa White – Thomasville
Lindsay Tillman – Thomasville
Dontaevia Johnson – Thomasville
Johnneria Horton – Brooks County
Andreanna Dennis – Brooks County
Terrianna Lewis – Berrien
Keonna Jackson – Early County
Mykia Wright – Early County
Asia Robinson – Fitzgerald
Kristina Perry – Thomasville
De’Asia Troutman – Thomasville

Region 2

Player of the Year: Olonna Rawls – Bryan County

First Team
Jashiyah Jones – Vidalia
Shay Johnson – Metter
Sophie Winters – St. Vincent’s Academy
Asia Brown – Swainsboro
Janiyah Heyward – Woodville-Tompkins
Shay Barnes – Bacon County
Jakhia Green – Jeff Davis
Treyunna Roundtree – Vidalia

Second Team
Dresden Clark – Vidalia
Alation Eason – Bryan County
MIcheala Mobley – Toombs County
Dee Wooten – Jeff Davis
Meyah Rawls – Swainsboro
Takari Renrick – Bacon County
Emma Cowart – St. Vincent’s Academy
Tamara Walker – Metter
Kara Clifton – Woodville-Tompkins

Region 3

Coach of the Year: Sug Parker – Washington County
Player of the Year: Miracle Parker – Washington County
Defensive Player of the Year: Ja’khyla Johnson – Southwest-Macon

First Team
Destinee Ellison – Washington County
Jakia Little – Northeast-Macon
Laniyah Richardson – Northeast-Macon
Avrie Grayer – Southwest-Macon
Ikeria Hamilton – East Laurens
Jalexia Taylor – Bleckley County

Second Team
Markayla Jenkins – Bleckley County
Stangious Alford – Southwest-Macon
Shygeria Williams – Southwest-Macon
Ashley Gray – Washington County
Shadae Thorpe – Northeast-Macon
Brianna McRae – Dublin
Scotteria Rozier – East Laurens

Region 4

Region 5

Region 6

Player of the Year: Ikenya King – Douglass

All-Region
Aaliyah Clay – Hapeville
Ashanti Cobb – South Atlanta
Brianna Sanders – Washington
Ashuntee Weems – Douglass
Ashley Eberhart – Hapeville
Ashley McKee – Douglass
Kayla Sesberry – Douglass
Ariel Baldon – KIPP
Jayla Jones – CSK
D’Mya Smith – Therrell
Shatoona Crockett – Therrell
Kierra Houston – Therrell

Honorable Mention
G’leesia Williams – KIPP
Mia Davis – South Atlanta
Kashay Bass – South Atlanta

Region 7

Co-Players of the Year: Keyarah Berry – Rockmart; Mercedes Coleman – Gordon Central

First Team
Faith Ann Foster – Chattooga
Makiya Parrish – Chattooga
Tori Williams – Dade County
Madison Harper – Model
Montana Moats – Model
Megan Little – Rockmart
Olivia Moses – Armuchee
Jayda Woods – Dade County
Jacie Martin – Chattooga
Nia Allen – Model

Second Team
Julia Williams – Dade County
Paris Woodard – Coosa
Morgan Willingham – Pepperell
Tayla Gunn – Gordon Central
Megan Schauer – Dade County

Region 8

Player of the Year: Jashanti Simmons – Putnam County

All-Region
Laken Stiles – Rabun County
Destiny Deetz – Rabun County
Gracie Deetz – Rabun County
Heather Vaughan – Banks County
Ava Hunter – Union County
Andelin Hill – Union County
Taylor Favors – Social Circle
Aaniyah Allen – Elbert County
Terrace Hester – Elbert County
Niya Moon – Elbert County

Honorable Metnion
Hanna Cannon – Rabun County

Class A

Region 1

Coach of the Year: Cornelius Walker – Calhoun County
Player of the Year: Takia Davis – Calhoun County
Offensive Player of the Year: Anyla Bell – Mitchell County
Co-Defensive Players of the Year: Kenaiya Young – Pelham; Adrianna Huckaby – Terrell County

First Team
Ayanni Mansfield – Calhoun County
Destiny Hightower – Calhoun County
Yasmine Protho – Chattahoochee County
Ty’Quanna Lewis – Mitchell County
Que’Dasha Ervin – Pelham
Ta’niyah Johnson – Pelham
Rollsia Johnson – Pelham
Clentina Trammell – Quitman County
Sereniti Taylor – Randolph-Clay
Ty Mathis – Seminole County

Second Team
Da’Nyia Williams – Baker County
Tyesha Curry – Calhoun County
Ja’Niyah Wimberly – Calhoun County
Jeteriah Winbush – Calhoun County
Jamika Miller – Miller County
Ziya Stubbs – Miller County
Gabby Battle – Mitchell County
Gabby White – Mitchell County
Tersas Almond – Pelham
Kenjanai Brown – Pelham
Tashay Gay – Pelham
Aniya Walker – Pelham
Imoney Fryer – Quitman County
Jakiya Moore – Randolph-Clay
Tonaisia Vaughn – Randolph-Clay
Zamya Land – Seminole County
Tyra Powell – Stewart County
Patriconna Witcher – Terrell County

Honorable Mention
Carmen Cannon – Calhoun County
Akeria Douglas – Pelham
Ja’mya Price-Randolph-Clay
Deja Delaine – Chattahoochee County
Adriana Moody – Pelham
Jayla Thomas – Stewart County
Jala George – Miller County
Zykeyia Akins – Quitman County
Allycia Hill – Terrell County
Kanijah Gardner – Mitchell County
Shaquandra Coleman – Randolph-Clay
Alicia Huckably – Terrell County
Miracle Smith – Mitchell County
Qu’Tijah Jordan – Randolph-Clay

Region 2

Coach of the Year: Chase Daniel – Clinch County
Player of the Year: Zyhia Johnson – Clinch County
Offensive Player of the Year: Angel McCrae – Clinch County
Defensive Player of the Year: Yakia Temple – Turner County
Freshman of the Year: Tykhia Burgess – Turner County

First Team
Zyhia Johnson – Clinch
Angel McCrae – Clinch
Yakia Temple – Turner
Tykhia Burgess – Turner
Destiny Tisdol – Wilcox
Alayasia Dixon – Wilcox
Jazz Ryan – Lanier
Tynasja Sirmans – Lanier
Jaylasia Office – Turner
Mya Byrd – Turner
Shalon Nelson -Telfair
Mariah Eversley – Echols
Imani Adams – Irwin
Shadiamond Greene – Charlton

Second Team
Jalexis Clay – Telfair
Elizabeth Murphy – Telfair
Sanaa Small – Clinch
Nyla West – Clinch
Braxton Gipson – Turner
Shanaya Lock – Atkinson
Daisy Jones – Lanier
Eriana Hargrove – Wilcox
Asia Montgomery – Wilcox
Jordan Vernon – Charlton

Honorable Mention
Jacklynn Radney – Echols
Cara Kight – Clinch
Shania Legrier – Wilcox
Ciara Riley – Irwin
Shanautica Wesley – Clinch
Tamerian Terry – Turner
Mak’Yah Rowles – Atkinson
Makaylah Garard – Charlton
T’Nyia Spivey – Lanier

Region 3

East

Coach of the Year: Ryan Toblin – Claxton
Player of the Year: Mahkayla Premo – Calvary Day

First Team
Paige Dennis – Savannah Christian
Abby Nicholson – Savannah Country Day
Talaya Robinson – Claxton
Tiana Jackson – MCA
Keely Thomas – Portal
Jasmine Akins – Calvary Day
Hannah Cail – Calvary Day
Aniya Smith – Claxton
Macy Sheley – Savannah Christian
Olivia Carney – Savannah Country Day
Madison Gant – Savannah Christian

Second Team
Catherine Goodman – Savannah Country Day
Azaria Goethe – Claxton
Amelia Wylly – Savannah Country Day
Nevhaeh Hamilton – Calvary Day
Megan Halford – Calvary Day
Tierra Lee – Portal
Jasmine Williams – MCA
Mallory Robinett – Savannah Christian

Region 4

Player of the Year: Bernyla Sparks – Central-Talbotton
Offensive Player of the Year: Jabrica Leslie – Greenville
Defensive Player of the Year: Shakemia Marshall – Central-Talbotton

First Team
Titeuna Raines – Macon County
LaShundra Slocomb – Hawkinsville
Sha’nyah Bolden – Dooly County
Tyshemia Bunkley – Central-Talbotton
Taylor Williams – Brookstone
Shabrica Leslie – Greenville
Takerria Lee – Dooly County
Seniya Williams – Macon County
Taylor Green – Marion County
Jameisha Williams – Marion County
Tierra Burden – Dooly County
Dasani Minter – Schley County

Second Team
Darden Campbell – Schley County
Renijua Johnson – Central-Talbotton
Jada Miller – Taylor County
Karma Singleton – Manchester
Amanda Ogletree – Greenville
Deziya McClendon – Macon County
Emma Clark – Brookstone
Jamiyah Zachary – Taylor County
Diamond Franklin – Marion County
Nadia Horton – Central-Talbotton
Amiya Walker – Schley County
Adrianna Purdue – Greenville

Honorable Mention
Berkley Goodin – Schley County
Niya Kelley – Schley County
Nan Sheek – Brookstone
Kira Williams – Brookstone
Marianna Branch – Brookstone
Amber Perkins – Macon County
Hope Garnes – Macon County
Ashanti Edwards – Hawkinsville
Selena Lisenbach – Crawford County
Courtney Blasingame – Crawford County
Nakia Tymes – Marion County
Eboni Franklin – Marion County
Jada McCall – Marion County
Deria Grier – Greenville

Region 5

Player of the Year: AC Carter – Wesleyan

First Team
Jillian Hollingshead – Holy Innocents’
Jada Ryce – Galloway
Alyssa Phillip – Wesleyan
Katieanne Peterson – Mt. Vernon Presbyterian
Christina Walker – Paideia
Weronika Hipp – ELCA
Anna Denes – Trinity Christian
L’or Mputu – Greenforest
Jalissa Dunlap – ELCA
Marieme Diouf – Greenforest

Second Team
Paige Lyons – Wesleyan
Jayla Brown – Galloway
Jada Farrell – Holy Innocents’
Allison Hoffman – Galloway
Mina Loudermilk – Atlanta International
Layla Hood – Elite Scholars
Madison Morge – Trinity Christian
Morgan Skipper – Our Lady of Mercy
Gabryelle Matthews – Elite Scholars
Makayla Raines – Our Lady of Mercy

Region 6

Region 7

Region 8

Coach of the Year: Brian Olson – Athens Academy
Player of the Year: Malia Fisher – Hebron Christian

First Team
Malia Fisher – Hebron Christian
Eliza Snyder – Lakeview Academy
Rose Bone – Athens Academy
Nicole Azar – Hebron Christian
Karlee Armstrong – Prince Avenue

Second Team
Katy Corbett – Tallulah Falls
Jackie Allen – Lakeview Academy
Bryanna Sanders – Commerce
Denika Lightborne – Tallulah Falls
Vanessa Floyd – Towns County

Honorable Mention
Jaila Salley-Barrett – Athens Academy
Carson Hobbs – Commerce
Elizabeth Johns – George Walton Academy
Jessie Parish – Hebron Christian
Carly Fahey – Hebron Christian
Carly Heidger – Hebron Christian
Ella Heard – Hebron Christian
Noelle Hynes – Prince Avenue
Niyah Beasley – Prince Avenue
Joelle Snyder – Lakeview Academy
Maddie Towles – Lakeview Academy
Maymie Denmayo – Providence Christian
Lillie Free – Tallulah Falls
Veronaye Charlton – Tallulah Falls
Kennedi Henson – Towns County
Sophia Shook – Towns County