GHSA Girls Basketball Transfer List

2022 GHSA Girls Basketball Transfer List

Here is a rundown of some transfers I have heard through the grapevine. If you know of any other movement or have any corrections, please shoot me a tweet @KyleSandy355 or email kylesandy355@gmail.com

Thanks!

Class 7A

2024 5-11 Mary Kate Leonard – (Denmark to West Forsyth)
2024 6-0 Sanaa Harris – (Holy Innocents’ to Archer)
2023 6-2 Jade Weathersby – (Parkview to Brookwood)
2024 5-8 Taj Hunter – (Stephenson to Archer)
2024 5-8 Sanaa Tripp – (Newton to Peachtree Ridge)
2025 5-5 Madison Reese – (South Paulding to Carrollton)
2023 6-0 Olivia Orsley – (Archer to Central Gwinnett)
2024 6-0 Brooke Suttle – (Holy Innocents’ to Campbell)
2023 5-3 Veronaye Charlton – (Tallulah Falls to Norcross)
2023 5-9 Hayda Toro – (Mountain View to Norcross)
2025 6-0 Mariyah Valrie – (Mountain View to Norcross)
2024 6-0 Shaniya Farmer – (Duluth to Norcross)

Class 6A

2024 6-0 Ashantes Lewis – (Pebblebrook to New Manchester)
2024 5-9 Des’teyn Seaton – (Northside-Warner Robins to Veterans)
2024 5-7 Jayla Holden – (Northside-Warner Robins to Houston County)
2025 5-7 Savannah Robinson-Holmes – (Mt. Vernon Presbyterian to Langston Hughes)
2024 6-1 Rionna Byrd – (Tattnall Square Academy to Veterans)
2024 5-9 Michell Besong – (Creekside to Langston Hughes)
2025 6-0 Jaleia Robinson – (Woodland-Stockbridge to Forest Park)
2024 5-11 Amaya Broadus – (Therrell to New Manchester)
2025 5-10 Kyara Lawrence – (Alexander to New Manchester)
2024 5-9 Tre’Miyah Berry – (Newton to Rockdale County)
2025 5-4 Mattie White – (Lakeview Academy to Gainesville)
2024 5-9 Asja Howell – (Duluth to Lanier)
2024 5-2 Aoife Flynn – (Veterans to Allatoona)
2025 5-3 Malia Haney – (Harvester Christian to Douglas County)

Class 5A

2023 5-7 Janaya Evans – (North Paulding to Hiram)
2024 6-2 Za’Kyra McGee – (Kendrick to Northside-Columbus)
2023 5-7 Zuri Goldsberry – (North Augusta, SC to Greenbrier)
2023 5-8 MaKayah Harris – (Marietta to Kell)
2025 5-3 Zariyah Jones – (Groveport-Madison, OH to Banneker)
2023 5-9 Jordyn London – (Arlington Christian to Banneker)
2023 5-7 Phallan Thomas – (Wheeler to Banneker)
2023 5-7 Jayda Smith – (Alpharetta to Banneker)
2024 5-10 Victoria Johnson – (South Atlanta to Banneker)
2024 5-6 Jayla Gudz – (Buford to Flowery Branch)

Class 4A

2024 5-9 Niera Ovalles – (Brookwood to Walnut Grove)
2025 5-5 Olivia Bobo – (Auburn, AL to North Oconee)
2025 5-5 Ava Bobo – (Auburn, AL to North Oconee)
2025 6-0 Jah’Naesia Spiers – (Arabia Mountain to Southwest DeKalb)
2023 5-5 McKinley Heiden – (Trinity Christian to Starr’s Mill)
2024 5-2 Quinn Davis – (Lakeview Academy to Cherokee Bluff)

Class 3A

2023 5-10 Trinity Butler – (Winder-Barrow to Hebron Christian)
2025 6-0 Jakerra Butler – (Winder-Barrow to Hebron Christian)
2025 5-5 Mia James – (Mt. Vernon Presbyterian to Hebron Christian)
2024 5-2 Ta’Nyjah Williams – (Hardaway to Carver-Columbus)
2025 Triniti Walker – (Shaw to Carver-Columbus)
2024 5-7 Audrey Ekoue-Bla – (Johns Creek to Wesleyan)
2024 5-6 Analee Morris – (Rockmart to Adairsville)
2025 5-7 Camryn Thomas – (Shaw to Carver-Columbus)
2023 5-8 Madyson Burney – (Shining Star Sports Academy, VA to Carver-Columbus)
2025 5-10 Rania Curry – (Augusta Christian to Carver-Columbus)
2024 6-2 Elyshah Huntley – (Holmes County Central, MS to Carver-Columbus)

Class 2A

2024 5-4 Jada Deadwyler – (Mays to Coretta Scott King)
2024 5-5 Alaya Grane – (Northside-Warner Robins to Central-Macon)
2024 6-0 Ciara Alexander – (Holy Innocents’ to Mt. Paran)
2024 6-0 Addie English – (Cherokee to North Cobb Christian)
2023 6-2 Ja’Siiyah Holmes – (Cross Creek to Josey)
2025 5-8 Isabella Ramirez – (Holy Spirit Prep to Mt. Paran)

Class A D-I

2024 5-6 Kayley Wedlow – (Statesboro to Bryan County)

Class A D-II

2024 5-5 Brelan Sieveking – (White County to Towns County)
2024 5-7 Caitlyn Burgess – (Tift County to Turner County)
2025 5-4 Amira Walters-Smith – (Westwood to Mitchell County)

Non-GHSA

2025 6-3 Taliah Gaither – (Cherokee Bluff to Lakeview Academy)
2024 5-11 Sofia McNabb – (Union County to Rabun Gap)
2023 5-8 Loren Nelson – (Marietta to Wakefield, VA)
2023 6-2 Jordy Griggs – (Osborne to Montverde Academy, FL)
2023 6-0 Liz Boyd – (Darlington to North Oldham, KY)