2024 GHSA Boys Basketball Transfer List

2024 GHSA Boys Basketball Transfer List


PRO Movement
Store Banner

Here is a rundown of some transfers I have heard through the grapevine. If you know of any other movement or have any corrections, please shoot me a tweet @KyleSandy355 or email [email protected]

Thanks!

CLASS 6A

2027 6-0 Rudy Anderson – (Savannah Country Day to Norcross)
2025 6-7 Nigel Thomas – (McDonough to North Atlanta)
2026 6-1 Ashtain Preston – (Whitewater to Berkmar)
2027 6-3 Zyon Preston – (Whitewater to Berkmar)
2025 6-6 Daniel Stephen – (Social Circle to Newton)
2027 6-4 Rodney Jackson – (Berkmar to South Gwinnett)
2027 5-8 Julean Hodges – (Woodland-Cartersville to South Cobb)
2026 5-8 Dyson Beaty – (St. Francis to Lambert)
2027 5-9 Langston Jones – (Woodland-Stockbridge to North Atlanta)
2027 6-1 Jeremy Dent – (Cass to Douglas County)
2025 6-0 Marcus Smith II – (Walnut Grove to Newton)
2025 6-4 Kiwane Garris – (Mt. Vernon to Grayson)
2025 6-5 Miles Clanton – (North Gwinnett to Norcross)
2025 6-0 DeAundre Clarke – (Parkview to North Atlanta)
2025 6-7 Whitfield Hyde – (Dunwoody to Norcross)
2026 5-10 Will Myles – (Lee County to Etowah)
2025 5-10 Rashad Holloway – (Discovery to Duluth)
2027 6-3 Charles Matthews – (IMG Academy, FL to Westlake)
2027 6-10 Mario Sherman – (Central-Macon to Norcross)
2025 6-2 Cameron Stephen – (Shiloh to Dacula)
2025 6-5 Naode Meles – (Parkview to Meadowcreek)
2026 6-8 Jayvon Rampersant – (Hudson Catholic, NJ to Berkmar)
2026 6-6 Tobias Brinkley – (St. Pius X to Wheeler)
2025 6-4 Terrance Barimah – (Walnut Grove to Dacula)
2025 6-5 Nigel Gist – (Collins Hill to Discovery)
2026 6-7 Michael Phifer – (South Gwinnett to Discovery)
2025 6-8 Tylis Jordan – (Shiloh to Wheeler)
2025 6-6 Eddie Cooke – (AZ Compass, AZ to Norcross)
2027 5-10 Amare Temple – (Lanier to Buford)
2026 5-9 Jamie Asobo – (Norcross to Discovery)
2026 5-11 Marcus Moore – (Grayson to Colquitt County)
2026 6-3 Shukrany Kaputo – (South Gwinnett to Discovery)
2026 6-5 Colben Landrew – (Alabaster, AL to Wheeler)
2025 6-4 Kristian Stewart – (Wheeler to Osborne)

CLASS 5A

2026 5-10 Kevin White – (Newton to Gainesville)
2025 6-3 Carby Martin – (East Coweta to Tri-Cities)
2025 6-7 Jaxson Jones – (Collins Hill to Gainesville)
2025 6-4 Dorian Jackman – (Lithia Springs to Alexander)
2025 6-2 Kameron Sanders – (Fairfield, OH to Lee County)
2025 6-10 Colin McHaney – (Blessed Trinity to Milton)
2026 6-8 Jake Mihalick – (Lanier Christian to Habersham Central)
2026 6-2 Aiden Aponte – (Morrow to Riverwood)
2026 6-0 Braxton Anderson – (White County to Rome)
2027 6-1 Zion Paul – (Northeast-Macon to Houston County)
2025 6-7 Ethan Carter – (LA Premier Prep, CA to Langston Hughes)
2025 6-5 Sean Van Dorn – (Rock Creek Christian, MD to Tri-Cities)
2025 6-4 JoJo Dunham – (Red Rock Academy, NV to Riverwood)
2027 6-4 Clinton McCants – (Galloway to Riverwood)
2025 6-0 Landon Duncan – (Kell to Woodstock)
2027 6-5 Joshua Schulze – (North Cobb Christian to Woodstock)
2026 6-7 MJ Madison – (Pace Academy to Alexander)
2026 6-0 Andre Jernigan – (Alcovy to Morrow)
2026 6-2 Nathan Earl – (Windermere, FL to Milton)
2027 6-1 Caden Earl – (Windermere, FL to Milton)
2027 6-8 Solomon Bratton – (Wheeler to Milton)
2025 6-3 Paul Alphonse – (Wheeler to Sprayberry)
2025 6-2 Dior Smith – (Hampton to Langston Hughes)

CLASS 4A

2026 6-8 Banks Pourchier – (Loganville Christian to North Oconee)
2025 6-0 Brandon Simmons – (Creekside Christian to Union Grove)
2026 6-4 Wyatt Thomason – (North Cobb Christian to Cartersville)
2025 6-8 Javon Gardner – (Creekside Christian to Maynard Jackson)
2026 6-4 Josh Hunter – (North Valleys, NV to North Oconee)
2027 5-11 Ethan Allen – (Union Grove to ELCA)
2026 6-1 Bobby Buggs – (Eagle’s Landing to ELCA)
2026 6-5 Jabari Hall – (Osborne to Kell)
2025 6-5 Jory Williams – (Grace Christian to Starr’s Mill)
2026 6-8 Hayden Clay – (Trinity Christian to Pace Academy)
2025 6-10 Cedric Taylor – (Creekside Christian to ELCA)
2027 6-3 Coleman Hellgeth – (Heritage School to Starr’s Mill)
2025 6-2 Brendan O’Dowd – (Southeast Bulloch to Cambridge)

CLASS 3A

2027 6-1 AJ Williams – (New Hampstead to Harlem)
2026 5-10 Jordan Richerson – (Fannin County to East Hall)
2027 6-0 Gabe Williams – (Lakeside-Evans to Harlem)
2025 5-10 Kevan Gray – (Jackson to Peach County)
2026 6-5 Kameron Walker – (Monroe to Westover)
2025 6-3 Brock Barton – (Baylor, TN to Pickens)
2025 5-10 Braylon Chaney – (Lee County to Dougherty)
2025 5-8 Yusef Bowyer – (Maynard Jackson to Cedar Grove)
2026 6-9 Javonte Floyd – (Douglass to Cedar Grove)
2025 6-4 Jes’Us Daniels – (Randolph-Clay to Dougherty)
2026 6-0 Jordan Hayes – (Flowery Branch to Cherokee Bluff)
2027 5-11 Camrin Dent – (Rhode Island to Monroe Area)
2027 6-4 Blayne Gunter – (Calvary Day to White County)

CLASS 2A

2025 6-1 Frae’Quan Wilkins – (Madison County to Franklin County)
2025 6-6 Josh Seldon – (Central-Talbotton to Spencer)
2027 6-2 Jordan Wiseman – (Cumberland Christian to North Cobb Christian)
2026 6-2 Bryce Thornton – (Fulton Leadership to South Atlanta)
2027 6-7 Will Russell – (Eastside to North Cobb Christian)
2026 6-6 Zayd Muhammad – (Lakeside-DeKalb to Columbia)
2025 6-3 Zatavion Zellner – (Northeast-Macon to Westside-Macon)
2025 6-1 Xavier Lewis – (Miller Grove to Columbia)
2026 6-1 Kingston Whitty – (Lovett to Holy Innocents’)

CLASS A D-I

2027 6-2 Jordan Wilkerson – (Unity Christian to Darlington)
2026 6-4 Darrell Dickens III – (Lovett to Mt. Vernon)
2025 6-7 Ethan Easterling – (St. Francis to Mt. Vernon)
2025 6-9 Mohamedy Mofaty – (Kingwood Christian Life Center, TX to St. Francis)
2025 6-9 Alex Lowry – (Chattanooga Arts & Science to King’s Ridge)
2027 6-6 Carson Kelly – (Denmark to King’s Ridge)
2025 6-3 Sergi Falgueras Giner – (Spain to Greenforest)
2025 6-3 Jaiden Haynes – (Drew Charter to Greenforest)
2025 6-3 Jacob Mickell – (Douglass to BEST Academy)
2025 6-2 Josh Mickell – (Douglass to BEST Academy)

CLASS A D-II

2026 6-3 Xavier Buckner – (Villa Rica to Mt. Zion-Carrollton)
2025 6-2 CJ Battle – (Brunswick to McIntosh County Academy)
2025 5-7 Corderra Williams – (Westover to Calhoun County)

NON-GHSA

2025 6-3 Lawrence Sanford – (Cherokee to AZ Compass, AZ)
2025 6-4 Akai Fleming – (Osborne to OTE)
2025 5-11 Kaiyu Huffman – (Kennesaw Mountain to Excel Christian)
2026 6-1 Jayden Scott – (Cedar Grove to McCallie School, TN)
2025 5-11 Evan Chappell – (Kennesaw Mountain to Excel Christian)
2027 6-2 Triston McDonald – (St. Francis to TSF)
2025 6-3 Marcus Gillespie – (Clarke Central to OTE)
2026 6-3 Mekhi Barber – (Lakeview Academy to Lanier Christian)
2026 5-9 Jayddence Ford – (St. Anne-Pacelli to Central, AL)
2025 6-8 William Robinson – (Starr’s Mill to Christ School, NC)
2025 6-3 Ty Harpring – (Blessed Trinity to Hilton Head Prep, SC)