Players To Watch For In Class A

Region 1-A

Baker County – Sr. F Jaleel Freeman, Jr. G Sadarion Cannon, Jr. G Jerahmeel Moore

Randolph-Clay – Sr. PF Cody Brown, Sr. F Nigel Gibson

Calhoun County – So. F Rashun Williams, Jr. G Sentarious Williams, Sr. G Jerrek Solite, Sr. C Jalin Gray

Mitchell County – Jr. G Jamarcus Hopkins

Quitman County – Sr. C Nick Venisee, Sr. G Raekwon Daniels, Jr. F Ja’Darian Gibbs, Sr. G Jerome James

Webster County – So. F Jeremiah Williams, So. G DeMarcus Hardy, Jr. G Jacob Campbell

Miller County – Jr. C DeAndre Nash, Jr. JJ George, Jr. F Tracy Johnson, So. C Joe Hawkins

Terrell County – Jr. F Detravion Bishop, So. G Rodney Gardner

Stewart County – Sr. F Terquirous Huckabee, Sr. C Arthur Binn, Sr. G Corderra Ponder

 

Region 2-A

Clinch County – So. G Jacques Holmes, Jr. G Jerrod Jones, Sr. G Zachary Edmonds

Echols County –Sr. G Paxton King, Sr. G Trace Church, Sr. PF James Mulgrew

Charlton County – Jr. G Jarod Peterson, So. F AJ Bell, Jr. F Edward Mincey

Turner County – Jr. G Tamarrion Terry, Jr. G Jarvis Hall

Wilcox County – Sr. G Shaquan Murphy, Sr. G Jamaad Peavey, Sr. F Nicky Griffin, Jr. Wendell Clark

Atkinson County – Sr. G Javon Day, Sr. G Ladrien Spencer, Sr. G Kevi Newson, Jr. C Jikeem Minor

Irwin County – Sr. C Deangelo Deberry, Sr. G Christian Watson, Sr. G William Lewis

Lanier County – Sr. F DeAndre Johnson, Sr. PF Jack Jenkins, Sr. C Ethan Hampton, Jr. G Matthew White

Telfair County – Sr. C Byron Brown, Jr. G Archie Williams

 

Region 3-A

Woodville-Tompkins – Sr. G Edwaun Johnson, Sr. G JB Powell, Jr. C Julius White

Savannah Christian – Sr. G Aaron Osborne, Sr. F Demetris Robertson, Jr. G Kam Waddy

Jenkins County – Sr. G Travis Bonner

Claxton – Sr. F DJ Brewton, Sr. G Darvis Small, Sr. G Tahje Boyd

Calvary Day – Sr. G Luke Baham, Sr. PF Michael Bell

Portal – Sr. F Marvin Prescott

Emanuel County Institute – Sr. G Kaleb George, Sr. G Juwaun Brown, Sr. G Rashon Marsh, Sr. F Willie Johnson

Montgomery County – Sr. G Isaac Baker, Jr. F Clayton Harvey, Jr. G Jahleel Wilson, Jr. G Shaw Robinson

Treutlen – Sr. F Titus Benjamin, Sr. G Elijah Johnson, Sr. G Arthur Jordan

Johnson County – Sr. G Kevondrick Rawlings, Sr. G Brandterion Ralings, Sr. PF Rockevion Samuels

Wheeler County – N/A

 

Region 4-A

Marion County – Sr. G Lorenzo Smothers, Sr. F Jotavious Brown, Jr. G Jalen Tullis

Greenville – Sr. G Joshua Walls, Sr. F Renault Griffin

Dooly County – Sr. F Antonneous Clayton, Sr. F Adrian Kenny

Hawkinsville – Sr. G Tyrus Davis, Jr. G CJ Smith, Sr. PF Curtis Holmes

St. Anne-Pacelli – Sr. G Tre Sudberry, Sr. G Triston Wells, Sr. G Armon Prophet, Sr. G Deandre Bowman

Central – Jr. C Sterling Brown, Jr. F Xavier Searcy, Sr. F Nahjeeb Walker, Sr. G Djimon Edge, Sr. G Tyler Gholston

Schley County – So. F Christian Arnett, So. G Calvin Sims, So. G Quantavious Johnson

Taylor County – Sr. F DJ Whiters, Sr. G Tre Boyington, Sr. G Greg Howell, Jr. G Nick Jones

Brookstone – Sr. G Sam Ndem, Jr. C William Reeves, Jr. F John Long

 

Region 5-A

Greenforest – Sr. G John Ogwuche, Sr. PF Precious Ayah, Jr. F Victor Enoh, Jr. C Ikey Obiagu, So. G Justin Forrest, So. PF Mohammed Abdulsalem, Jr. F Abayomi Iyiola

Southwest Atlanta Christian – Jr. G De’Andre Ballard, Sr. F Malik Baisden, Jr. G Johnathan King, Jr. G Isiah Cotton

Landmark Christian – Sr. F Zack Allen, Jr. G Collier Schultz, Sr. F Eddie Windsor, Sr. F Stockton McGuire

Paideia – Sr. G Jordan Hollins, Sr. F Christian Tan, Sr. F Quin Kidder, Sr. G Sam Brasher

Our Lady of Mercy – Sr. G Cedric Labat, Sr. G Josh Hurst, Jr. F George Haynes, Sr. G Aaron Urshery

Mount Vernon Presbyterian – Sr. PF Jordan Taylor, Sr. G Kendall Jasper, Jr. G Chase Howell, Jr. F Brooks Langley, So. C Cam Bennett

Galloway – Sr. G Barrett Bouska, Jr. PF Alden Richards, Jr. F Myles Laurie, Sr. G Spencer Tokanel

W.D. Mohammed – Sr. G Abdul-Kadir Muhabu, Jr. F Tareef Sabree

Eagle’s Landing Christian – Sr. F Noah Richard, Jr. PF Mason Green, Sr. G Cameron Bragg

Drew Charter – N/A

Fulton Leadership – Jr. G Tyrese Berrymon, Jr. G Kareem Martin, Jr. G Derrick Stroud II, So. G Yizar Rainwater, Jr. PF Kendall Turner

Strong Rock Christian – Sr. G Michael Magee, Sr. G Tyler May

Atlanta International – Jr. G Ivan Lopez, So. G Conner Cohen

Elite Scholars Academy – Sr. C Adrian King, Sr. F Jalen Womack, Jr. F Odera Okeke

Atlanta Jewish Academy – N/A

 

Region 6-A

Trion – Sr. C David McCarry, Sr. G Dawson Day

Christian Heritage – Jr. F Brandon Poag, Jr. G Cal Paige, Sr. G Will Jackson, So. G Nasir Porter

Morris Innovative – Sr. G Justin Scott, Sr. G Trenton High

Excel Christian – Sr. G Darius Thrower, Sr. G Caleb West, Sr. G Chris Hale

Mt. Zion – So. G CJ Ackles, Jr. G Jace Jordan, Jr. F Christian Corn

North Cobb Christian – Sr. G Nicholas Flemming, Jr. F Will Crumly, Sr. F Jonny Crumly, Jr. F Demiere Brown

Mount Paran – Sr. G Graham Kington, Sr. G Jacob Niswonger, Jr. G Kody Kington

Fellowship Christian – Sr. G Matt Sims, Sr. F Matthew Sterling, Sr. F Will Acuff

St. Francis – Sr. G Kobi Jordan-Simmons, Sr. G Anthony Showell, Sr. F Chance Anderson, Jr. G Wallace Tucker

Whitefield Academy – Sr. G Brendon Myles, Jr. G Isaiah Hart

Mount Pisgah – Sr. F Connor Richey, So. F Brandon Younger, So. G Brandon Pope

Pinecrest Academy – Jr. F Ryan McCarthy,  Jr. G John Crone

King’s Ridge Christian – Sr. F Colby Byrd, Jr. G Jake Owens, Jr. G Jake Hiser, Jr. F John Byrnes, So. C Tolu Jacobs

Walker – Sr. C Robert Baker, Sr. G Spencer Palladino

Georgia School for the Deaf – N/A

 

Region 7-A

Mt. de Sales – Sr. F Garrett Thomson, Sr. G Tres Hattaway

Tattnall Square Academy – Jr. G Calvin Slaughter, Sr. G Keith Green, Sr. G Austin Sewell, Jr. F Sean Brown

Twiggs County – Jr. G Juwan Brown, Jr. G Cortavius Ates, Sr. G Shamair Mitchell, Sr. C Ramondez Stephens

First Presbyterian Day – So. PF Maurice Gordon, So. F Champ Dawson, Sr. F Jacob Oates

Stratford Academy – Sr. G Quintez Cephus, Sr. G O’Showen Williams

Wilkinson County – Sr. G Ontario Coats, So. F Clarence Jackson, Jr. G Larry Jones, Jr. C Greg Cousin

Taliaferro County – Sr. G Datavis Evans, Sr. G Ronald Gaye, Sr. C Kendarius Ruff, Jr. G Corderious Lawson

Aquinas – So. G Tre Gomillion, So. G Cameron Gardner, So. G Gerald Merriweather

Lincoln County – Sr. F Devon Holloway, So. G Maciah Gunby, Jr. PF Ahamd Rand, Sr. F Zack Crite

Warren County – Sr. G Staphon Lowe, Sr. G My’Quan Loney, So. C Gregory Burnett,  Sr. F Shaquille Doughty

Glascock County – Sr. G Nick Tyler, Jr. F Will Hadden, So. G Jonas Jones

Hancock Central – Sr. G Alex Brooks

Georgia Military College – Sr. G Luke Lawson, Sr. C Alex Moss

 

Region 8-A

Prince Avenue Christian – Sr. G Duncan Taylor, Sr. C Robert Kraeling, Sr. F Warren Albert, Sr. G Jordan Ginnel

Tallulah Falls – Jr. F Josey Keene, Jr. G Michael Van Hooser

Athens Christian – So. F Richard Jibunor

George Walton Academy – Sr. G Denzel Coley, Jr. G Chandler Gibson, Sr. G Keaton Russell

Athens Academy – Jr. G Rolf Reynolds, Sr. F Mastandrea Matthew, Sr. F Connor McCleary

Commerce – N/A

Hebron Christian – Sr. G Connor Holiday, Sr. F John Dussling, Sr. F Luke Crawford

Lakeview Academy – Sr. G Tae Turner, Jr. G Josh Randolph, Jr. G Tre Gober

Providence Christian – Sr. F Bobby Rodgers, Sr. G Elijah Carlson, Sr. F Alex Timm

Towns County – Sr. PF Jake Pyrlik, Jr. F Darringer Barrett, Jr. F Adam Barrett, Jr. G Major Moss

 

Players To Watch For In Class AA

Region 1-AA

Berrien – Sr. G Justin Owens, So. G Darius Tisby

Seminole County – Sr. F Jordan Harris, Sr. G Anfernee King, Sr. F Jahmykah Pearson, Sr. G Alex Fudge

Pelham – Sr. G Kymoski Johnson, Sr. G Marquavious Haywood, Jr. G Cassius Allen

Fitzgerald – N/A

Early County – Jr. G Qubilah Hall, Sr. C Tracey Beacham, Sr. PF Traquez Wells, Jr. G Devonte George

Thomasville – Sr. F Alex Perry, Sr. G Jordan Willis, Sr. F Gregory Hobbs

Brooks County – Jr. G Jarrious Rose, Sr. G Dessie Brown, Sr. G Devan Wims

 

Region 2-AA

Bryan County – Sr. G Keyshaun Street, Sr. F Ja’Sean Tate

Jeff Davis – Sr. G Tracy Sailem, Jr. G Shawn Percy, Sr. G Keegan Alls

St. Vincent’s – N/A

Vidalia – Sr. G Wil Chambliss, So. G Tahj Jones

Benedictine – Sr. G Isaiah Willett, Sr. PF Will Kropp

Groves – Sr. G Ni’ke Mydell, Sr. F Torrence Johnson, Sr. G Marsean Relaford

McIntosh County Academy – Jr. G Dustin Anderson, Sr. F Davon Hill

Long County – Sr. G Clay Strickland, Sr. G Xavier Stapleton, Jr. G Stephon Adderly, Sr. F Trae Davis, So. PF Christian Bass

Bacon County – Jr. G Kevin Merritt, Jr. C Lane Foster, Jr. F Zyshonne Andrews, Jr. G Payton Nobles

 

Region 3-AA

East Laurens – Sr. G Marty Lewis, Sr. G Kevin Lovett, Sr. G Grant Pittman, Sr. G JaCorey Colman

Dublin – Sr. F Fre’derick Thomas, Sr. G Gerald Phillips,  Jr. G Devin Durham, Sr. G Donovan Timmons

Swainsboro – Sr. PF Quan Akins, Sr. G Martez McKinney

Jefferson County – Jr. G Justin Davis, Sr. PF Marquise Carter, Sr. G Christie Scott

Harlem – Sr. G Kanez Dunn, Sr. F Steven St. Clair

Metter – So. G Shamel Johnson, Sr. G Dwight Williams, Sr. G Miles Davis, Sr. G Tremendous Burke

Screven County – So. G Kim Hunter, Sr. F Stanley Grant, So. PF Tyquan Johnson

 

Region 4-AA

Crawford County – Sr. F William Jarrell, Jr. C Marcal Knolton, Sr. G Monkeize Moore, Sr. G Jeremy Raines

Northeast – Sr. F Chris Spencer, Sr. G Wright Jones, Sr. C JaRodney Sanders

Bleckley County – Jr. F Willie Taylor

Putnam County – Jr. G Carl Johnson, Jr. G Christopher Reid

Monticello – Sr. F De’Miria Glover, Sr. G Jordan Stone, Jr. G CJ Adams

Macon County – Sr. G Airean Martin, Sr. G Jordyn Jones, Sr. F Marquell Wiggins

Lamar County – So. G Brice Paster,  Sr. PF Obtavious Hampton, Sr. C Skylar Partain

 

Region 5-AA

Bowdon – Sr. C CJ Brewer, Sr. G Decha Farmer, Sr. C Canon West

Chattahoochee County – Sr. F Dexter Jordan, Sr. F Franktavious Henry, Sr. G Justin Dore

Bremen – Sr. C Evan Stiles, Sr. G Dylan Kierbow

Manchester – Sr. F Xavier Hines, Sr. G Demarcus Addie, Sr. C Bobby Stevenson

Heard County – So. F Emory Jones, Jr. PF Jordarius Foster, So. G Darius Matthews

Temple – Sr. G Nick Lonas, Sr. PF Peyton Applegate, Jr. F Mike Collins

 

Region 6-AA

Wesleyan – Sr. G Cedric Lynch II, Sr. F Jason Morrison, Jr. F Grant Frerking

Lovett – Sr. G James Smith, Jr. G Cameron Wilson, Sr. PF Charles Nastopoulos

Greater Atlanta Christian – Jr. G Brian Coffey, Jr. F Charlie O’Briant, Sr. F Garrett Covington, Sr. G Jacob Hoffman

B.E.S.T Academy – Sr. F Dewayne Williams, Sr. G Kharlos Patrick

KIPP Atlanta – Sr. G Eric Conway, Sr. F Carlton Tippens

Hapeville Charter – Jr. PF Roshane Smith, So. G Jerrod Colbert

Holy Innocents’ – Jr. G Cole Smith, Sr. F Brent Duncan

Pace Academy – Jr. C Wendell Carter Jr., So. F Isaiah Kelly, Sr. F Zack Kaminsky, So. G Caleb Holifield

 

Region 7-AA

Darlington – Sr. G Will Sparks, Sr. G Kyle Tackeberry

Gordon Lee – Sr. PF Caleb O’Neal, Sr. G Hank Norton, Sr. F Brandon Lewis

Coosa – Sr. G Xavier Bailey, Sr. PF Evan Simms

Dade County – Sr. F D.Q. Cole

Armuchee – Sr. F Jacob Booke, Sr. C Dalton Sharpe, Sr. G Colton Stamey

Model – Sr. G Dwight Hall, Sr. F TJ Arnold, Jr. G Zack McElveen

Chattooga – Jr. G Isaiah Foster, Sr. F Dee McCutchins, Jr. G Jay Shropshire, Sr. C Taeler Teems

 

Region 8-AA

Social Circle – Jr. G Deion Head, Sr. PF Nathan Camp, Sr. F Zae Jackson

Washington-Wilkes – Sr. C Deandre Harris, Sr. G Tyrique Pender, Sr. G Quay Blackburn

Greene County – Sr. G Arthur Porter, Sr. G Jonathan Cleveland, Jr. G Henry Neal

Union County – Sr. C Chase Shook, Jr. G Lawson Baenninger

Oglethorpe County – Jr. G Matt Wells, Sr. F Christian Scott

Riverside Military Academy – So. G Griffin Sewell, Jr. C Wiley Burns

Rabun County – Sr. G Harry Oliver, Sr. G Matthew Addis, So. G Bailey Fisher

GHSA Boys Basketball Coaching Changes

School             Previous              New

Lumpkin County—Chris Guthrie—Jeff Steele (Johnson-Gainesville)

Johnson-Gainesville—Jeff Steele—Tim Slater (Buford Ast.)

Buford—Allen Whitehart—Eddie Martin (GAC)

GAC—Eddie Martin—David Eaton (Wando, SC)

Mill Creek—Chad Rogers—David Allen (Last stop: Central Gwinnett ‘12-13)

Discovery—*New School*—Cory Cason (Norcross Ast.)

West Hall—Warren Sellers—Zac Swansey (Johnson-Gainesville Ast.)

Sandy Creek—Willie Reese—Anthony McKissic (Morrow Girls)

Meadowcreek—Billy Davis—Willie Reese (Sandy Creek)

Woodstock—Darrin Clark—Kingston Clark (Cross Keys)

LaGrange—Mike Pauley—Mark Veal (LaGrange Ast.)

Greenforest Christian–Nick Lagroone—Larry Thompson

East Coweta—Ronnie Vandiver—Royal Maxwell (Booker T. Washington, AL)

Laney—Buck Harris—Shawn Parks (Last stops: Josey & Jefferson Co.)

Baldwin—Rechard Larkin—Buck Harris (Laney)

Mt. Paran—Robert Strong—Greg Phillips (JV)

Alcovy—Duane Kelley—Mack Harwick (JV)

Turner County—Buford Kellogg—Tasha Kimble (Boys & Girls HC)

Lovett—Chuck Melito—Ryan Koudele (Kell Ast.)

Worth County—Arthur Davis—Roney Mays (Last stop: Mitchell-Baker)

South Forsyth—Manson Hill—Scott Givens (Ast.)

Lovejoy—Rick Francis—Gregory Freeman (Eastside)

Eastside—Gregory Freeman—Brent Wren (Liberty Middle School)

North Gwinnett—Zach Smith—Matt Garner (Ast.)

Archer—Tim Watkins—Joel Lecoeuvre (Ast.)

West Forsyth—Jim Cook—Jake Dickey (Last stop: SE Whitfield)

Union Grove—Russ Atkins—Jarvis Tarplin (Ast.)

Stephenson—Curtis Gilleylen—Rasual Chester (Miller Grove Ast.)

North Springs—Jeremy Morris—Charles Parks (Last stop: North Springs)

East Paulding—Rob Benson—Joby Boydstone (Carter, TN)

Towns County—Jim Melton—Rob Benson (East Paulding)

Locust Grove—Greg Wilson—Noah Harrell (Salem)

Crisp County—Terry Smith—Stacy Stephens (Hawkinsville)

Peach County—Rickey Wray—Terry Smith (Crisp County)

Liberty County—Willie Graham—Julian Stokes

Riverdale—Xavier Trice—Derrick Powell (Last stop: Riverdale)

Decatur—Charles Copp—Bill Roberts (Ast.)

Haralson County—Ken Walker—Vic Coggins (Last stop: Bowdon)

Bacon County—Derrick Green—Brian Bergeron

Hapeville Charter—Carl Green—Bo Bivens (Ast.)

Heard County—Philip Manning—Paul Fitz-Simons (Carrollton Ast.)

East Laurens—Torrance Pittman—Paul Conyers (Ast.)

Trion—Lanny Thomas—Levi Hatcher (Ast.)

Savannah Country Day—Mike Harner—Roger Hodge (Last stop: Girls HC Lincoln Memorial)

Galloway—Cliff Waddy—Andrew Tulowitzky (Gardner-Webb Ast.)

H/T  AtlHoops88

Gwinnett County Media Day Coverage

October 13 was Gwinnett County Media Day for the upcoming basketball season which starts in less than a month. Norcross High School held the event in its Media Center and coaches, players and of course members of the media filed in. It’s rare to have as much great talent – coaches and players – in the same location at once, making the event one that couldn’t be missed.

To wrap up the event, three-star forward and rising prospect, Shiloh’s Josh Okogie, took the stage to announce that he is committing to Georgia Tech.

At the event, four schools were seated at different tables across the room, ready to give access to the media that would approach them. The event started around 3:15 p.m. and lasted till after 6:30.

Getting The Scoop

I had a chance to talk with a handful of coaches to figure out what each team’s outlook is heading into the 2015 season. With such a big county and schools as to close to each other as they are, one of the major storylines heading into Media Day was the movement of transfers in the area.

At least 13 transfers are expected to make impacts right away. One program that was hit hard by the moving van was Duluth, the Wildcats coming off a 20-9 season with two seniors graduating and key juniors Anthony Showell (St. Francis) and AJ Cheeseman (Collins Hill) transferring away for their final season.

Coach Eddie Hood kept a positive outlook for the upcoming season and even said there might be some “addition by subtraction” regarding the shakeup of the roster. Back is senior shot blocker Obinna Ofodile and highly-touted incoming freshman, 6-foot-10 Alex Powell, is expected to make a major impact right away. Hood described Powell as a high-major prospect that already has an advanced skill set.

Some younger players are going to be thrust into big roles this season along with Powell. Hood has worked diligently with the feeder program and has capable guys ready to log minutes. The Wildcats will have last year’s JV MVP Will Huzzie and Shiloh transfer  and JV standout Brandon Blair, who both have an opportunity to make waves this year.

Over at Meadowcreek, new head coach Willie Reese comes over after leading Sandy Creek to a state playoff appearance two consecutive season. Reese didn’t get a lot of time with the program over the summer, but he already envisions the type of team he wants, stating that he “loves” big guards, something that coach Paul Hewitt was known for while at Georgia Tech. Reese said ideally if he could build a roster it would consist of all players ranging from 6-foot-2 to 6-foot-5 which could use their length defensively and pose matchup problems on offense.

At Greater Atlanta Christian, the Spartans welcome home alumni and former two-time region champion from back in his playing days in 1998-2000, coach David Eaton. The early 30’s coach is excited to be back in his stomping grounds but added that he isn’t worried about filling the shoes of the great Eddie Martin. Eaton said that he doesn’t really try to compare himself to Martin or anyone because, “whenever you try and measure yourself up to someone, you usually fall short,” in terms of each coach being different and having their own style.

Junior guard Brian Coffey is expected to have a big season and has spent his time training with specific and situational drills to get better, working on his strength and explosion. Three schools have offered the guard: North Florida, Presbyterian College and UNC-Asheville.

Collins Hill has added three new pieces in AJ Cheeseman, Chris Parks (Lanier) and TeShaun Hightower (Towers), but in attendance were junior guards Max Clark and JD Ozoh. Devin Watson led the team in scoring from his guard position last year, but has now graduated. Ozoh said he doesn’t feel any pressure to pick up his slack and said that it will be a team effort this year to get the job done.

Berkmar added two new starters to the backcourt in Zach Cooks (Norcross) and Jay Estime (Peachtree Ridge). Coach Greg Phillips says he has about seven guards who are all starter material and now gives the Patriots great depth. Big man Robert Hill, a Duluth transfer, is working to become eligible for the season.

Phillips said that he wants his team to run-and-gun with his great guard play, but it will all come down to defending and getting stops to enable a fast pace style. Senior guard Lane Foster will be tabbed as the team’s go-to defensive stopper on the perimeter, while Al Durham, a division one prospect, will be the team’s primary offensive playmaker. Leroy Jones IV, who was in attendance with Durham and Foster, is a true two-way player who can get buckets on offense and still give fits to opposing offensive players.

New program Discovery under Cory Cason, feels like they can be competitive starting year one. Cason, a former Norcross assistant, is excited about the chance to build a program and is constantly reminding the kids that “they represent the school” when trying to leave a legacy.

Jaden Stanley is a 6-foot-5 forward from Montana that has transferred in and could be an integral part to the Titans’ opening season. Kids from Meadowcreek, Central Gwinnett and Berkmar primarily make up the Titans roster, but DJ Young from Milton is a guard who could play a big role this year. Theo Benn is a Berkmar transfer and also could find himself in the starting rotation. Coach Cason foresees his guard play as being a strength in 2015.

Also, here is a little Periscope interview I did. Hopefully it lasts longer than 24 hours: https://t.co/esmBdE94g5

Players To Watch For In Class AAA

Region 1-AAA

Toombs County – Jr. G D.R. Meadows, Jr. G Jalen Mobley

Brantley County – Sr. G Kole Clark, Sr. F James Morgan, Jr. F Bryant Sloan, Sr. G Terrell Williams, Fr. F Jaylin Williams

Tattnall County – Sr. F Jamaine Coney, Sr. G Javarious Butler, Sr. G Cole Murray, Jr. F LaShone Bobbitt

Pierce County – Sr. F Brit Williamson, Sr. F Blake Chancey, Jr. G Chase Royer, So. Fr. G Quashawn Conaway

Appling County – Sr. PF Keandre Carter, Jr. PF Ethan Johnson, Jr. G Devon Moore

Dodge County – Sr. G Alex Jordan, So. G Nick Cummings, Sr. G A.J. Lampkin

Southeast Bulloch – Sr. G Markel Ming, Jr. F Caleb Carter, So. F Ardraveon Harrison

Islands – Jr. G Justin Cave, Jr. G Hugh Durham

Jenkins – Jr. G Zion Williams, Jr. F Trevion Lamar, Sr. G Dimetri Chambers

Johnson – Sr. F Dashawn Loadholt, Sr. G Da’Monte Greene, Sr. G Rajah Bush

Beach – Jr. G Zyquan Hampton, Sr. PF Andrew Oliver, Sr. G Charles Overton

 

Region 2-AAA

Kendrick – Sr. PF Trevor Johnson, Sr. C Antwron Phillips

Southwest – Jr. G Nick Hargrove Jr., Sr. F Justin Slocum

Westside – So. F Khavon Moore, Sr. G Brandon Mitchell

Spencer – Sr. G Decarlos Warren, Sr. G Shedrick McClain, Sr. G Jacquan Crawford

Jordan – Sr. G Lederrius Jones, Jr. G Onte Harrison, So. F Leonard Hill, Jr. F D’andre Snead

Central –  Jr. G Antarius McCoy, Sr. G Derrick Evans Jr., Sr. G Rakwon Iverson, Jr. C Kentrevious Jones

Jackson – Sr. G Ny’J Smith, Sr. G Colby Grier, Jr. G Tyqueze Johnson

Peach County – Jr. G Jared Johnson, Jr. G Dartavious Thompson

Rutland – Jr. G Trey Foster

 

Region 3-AAA

Josey – Sr. F Donald Jordan, Jr. F Domonique Hurst, Sr. G Kahlon Whitley, Jr. PF Javen Whitehead, Jr. G Jonathan Butler

Hephzibah – Sr. F Darrell Baker, Jr. F Chauncey Baker, Sr. G Derrick Reeves

Laney – Sr. G Christian Keeling, Sr. G Zep Jasper, Jr. G Tahj Tanksley, So. G Donald Henley

Washington County – Sr. C TiQuan Lewis

Butler – Sr. G Jalen Holbrook, Sr. G J’zwa Collier

Glenn Hills – Sr. F Earlshaad Brown, Sr. De’Ante Cannon, Sr. PF Terrell Hope, Sr. G Quintas Williams

Westside – Sr. G Trez Hawes, Jr. F Elijah Brown, So. G Isaiah Bauman, Jr. G Christian Robinson

 

Region 4-AAA

McNair – Jr. F Reeves McSwain, Jr. F Keyshawn Walker

North Clayton – Jr. C Ahsan Asadullah, Sr. G Kindle Vildor

Cedar Grove – Sr. G Makale Carter, Jr. F Jelani Woods

Towers – Sr. G Jermaine Neal

South Atlanta – Jr. PF Tyler Thornton, Sr. G Devontae Dean, Sr. G Orlando Bebee, So. G Jalen Stegall, Sr. PF Artavious Banks, Sr. F Korbian Bell

Jackson – Sr. F Malik Kelly, Sr. PF Jacob Ali, Jr. G Michael Graham

Decatur – Jr. F Terrill Hall, Jr. F Dennis Bell

Washington – Sr. F Quentin Tennie, Sr. G Desmond Sanders, Jr. F Mynome Bell

Douglass – Sr. G Darius Williams, Jr. G Curtis Ferrell, Jr. F Jonathan Ford

Blessed Trinity – Jr. G Adam Fenlon, Sr. F Jackson Svete, Sr. F John Michael Bertrand, Jr. G Kyle Swade

Therrell – Sr. F Ricky Wolfe, Sr. G Antony Edwards, Sr. G Jordan Gibson

Westminster – Sr. F Will Benson, Jr. PF Mikael Sampson, Sr. G Philip Jones

 

Region 5-AAA

Haralson County – Sr. C Noah Robinson, Sr. PF J.C. Garrett

Central – Sr. G Zeek Lawson, Sr. F Emmanuel Bullock, Sr. G Byron Brown

Callaway – Jr. F Bryalon Sanders, Sr. G Dre Martin, Sr. F Earnest Patillo, Sr. G Quantrez Cooper

Rockmart – Sr. G Maurice Smith

Pepperell – Sr. F Thomas Eddy, Sr. G Austin Strickland, Sr. G Rickey Campbell

Cedartown – Sr. G Chris Goss, Jr. G Robbie Matthews, Jr. G Quan Neal

 

Region 6-AAA

North Murray – Jr. G Noah Allen, Sr. G Jordan Couch

Coahulla Creek – Sr. G Alex Fisher, Jr. F Tyler Phillips

Calhoun – Sr. G Kaelan Riley, Sr. G Jireh Wilson, Jr. F Chapin Rierson, Sr. G Ray Reeves

Murray County – Sr. G Hunter Ary, Sr. G Jordan Jackson

Gordon Central – Sr. G Seth Culpepper, Sr. G Jonathan Nesbitt, Sr. PF Jordan Passley

Lakeview-Fort Oglethorpe – Sr. G Seth Hester, So. F Zach Thompson

Adairsville – Sr. G Sidnee Johnson, Jr. PF Denzel Pitts, Sr. G Torrie Hale

Ringgold – Jr. G Mac Brower

Sonoraville – Sr. G Austin Carter, So. G Wil Walraven

 

Region 7-AAA

Lumpkin County – Sr. G Cal Thrailkill, Sr. Jack Howard, Sr. C Brandon Zarate, Jr. C Justin Haskew

Franklin County – Sr. G KeAndre’ Morrison, Sr. G Phoenix Roberts, Sr. PF Brooklon Wright

Banks County – Sr. PF Zac Orr, Sr. G Zez Steeple, Jr. F Kahmal Wiley

West Hall – Sr. G Esteban Ulloa, Sr. G Dylan Curry

Fannin County – Jr. F Logan Holt, Jr. G Clay Ware, Sr. F Andrew Ladd

East Hall – Sr. G Triston Cooper, Sr. G Tylor Brown, Sr. F Jacquen Hopkins

Dawson County – So. C Gabe Bryant, Jr. G Joseph Cronin, Jr. G Kolton Brumbelow

 

Region 8-AAA

Morgan County – Sr. G DeVorious Brown, Sr. F Jailyn Ingram

Oconee County – Sr. F Chance Peden, Sr. G Ben Huckaby

Hart County – Sr. G Dre Sadler, Sr. F Anthony Turner, Sr. G Kelvonte Durrett

Jefferson – Sr. C Kasen Rainey, Sr. G Hunter Thompson, Sr. G Adrian Turpin

Jackson County – Sr. F Joel Ellis, Sr. F Preston Giroux

East Jackson – So. G Drue Drinnon, So. G Travis Anderson, So. G Lamont Smith

Elbert County – Sr. PF Montavious Tinch, Sr. G Tarveil Forston

 

The Leader In GHSA Basketball Coverage

Skip to toolbar