Tag Archives: 2018

2018 GHSA Player Rankings

HAVE ANY QUESTIONS/DEBATES? JOIN THE CONVERSATION AND SEND THEM TO SANDYSSPIEL@GMAIL.COM &/OR USE THE TWITTER HASHTAG #AskSpiel. ALL MAIL WILL BE RESPONDED TO DURING THE RECORDING OF NEXT WEEK’S SPIELIN’ & DEALIN’ PODCAST.

NO TWEETS WILL RECEIVE RESPONSES.

DISCLAIMER: If you are not listed, that does not mean you are not an exceptional player. There will be players omitted from this list that will go on to have outstanding senior seasons and collegiate careers. Do not pout; use these rankings as motivation to become the best player you can be. The state of Georgia is wide and vast with many talented players. With that said, here are my picks for the Top 20 players at each position.

PG

  1. Alex Jones (Buford)
  2. Travis Anderson (Grayson)
  3. Jaylon Pugh (Cartersville)
  4. KJ Jenkins (Creekview)
  5. Khalyn Weekley (Bradwell Institute)
  6. Kameron Pauldo (Dublin)
  7. Xavier Bledson (Gainesville)
  8. Jacolbey Owens (Warner Robins)
  9. Justin Brown (Northview)
  10. Ashton Bonner (Monticello)
  11. Jarred Godfrey (Sandy Creek)
  12. Dalvin White (Norcross)
  13. Kris Gardner (Westover)
  14. Wesley Simpson (Union Grove)
  15. Bryce Latimer (Stephenson)
  16. Dwight Murray (Pebblebrook)
  17. Darius Bonds (Banks County)
  18. Jaylan McKinney (Swainsboro)
  19. Lamont Smith (Duluth)
  20. Nasir Love-Porter (Dalton)

CG/SG

  1. Landers Nolley (Langston Hughes)
  2. Nelson Phillips (Warner Robins)
  3. Tye Fagan (Upson-Lee)
  4. Rashod Bateman (Tift County)
  5. Devin Vassell (Peachtree Ridge)
  6. Adam Flagler (Duluth)
  7. Arusha Hunter (Dacula)
  8. Grant Howard (Pebblebrook)
  9. Spencer Rodgers (Mountain View)
  10. Mandarius Dickerson (Collins Hill)
  11. Brandon Thomas (Eagle’s Landing)
  12. Tre Gomillion (Aquinas)
  13. Christian McLean (Wesleyan)
  14. Eli Lawrence (Tri-Cities)
  15. Adrian Cohen (Etowah)
  16. Will Huzzie (Duluth)
  17. Adrian Martin (Lanier)
  18. JaQuavius Smith (Central-Talbotton)
  19. Clayton Jenkins (Macon County)
  20. Mardrez McBride (Butler)

SF

  1. Khavon Moore (Westside-Macon)
  2. Rashun Williams (Calhoun County)
  3. JoJo Toppin (Norcross)
  4. Isaiah Kelly (Pace Academy)
  5. KJ Buffen (Gainesville)
  6. Kavonte Ivery (Stockbridge)
  7. Brandon Younger (Wheeler)
  8. Brandon Suggs (McEachern)
  9. Cam Holden (Mary Persons)
  10. Clarence Jackson (Wilkinson County)
  11. Khadim Samb (Sprayberry)
  12. Terrance Boykin (Columbia)
  13. ZyTavian Hill (Central-Talbotton)
  14. Mervin James (Pebblebrook)
  15. Bailey Minor (Gainesville)
  16. Justin Lee (Collins Hill)
  17. Lorenzo McGhee (Columbia)
  18. David Viti (Buford)
  19. Cole Guenther (McIntosh)
  20. Jarred Rosser (Gainesville)

PF/C

  1. EJ Montgomery (Wheeler)
  2. Reggie Perry (Thomasville)
  3. Amanze Nguzemi (Johnson-Savannah)
  4. Kalu Ezikpe (Discovery)
  5. Austin Johnson (Wheeler)
  6. De’Undra Singleton (Stephens County)
  7. Jamari Smith (Jonesboro)
  8. Timmy Sellers (Glenn Hills)
  9. Cory Hightower (Meadowcreek)
  10. Amari Kelly (Meadowcreek)
  11. Carlos Curry (Dougherty)
  12. Chris Parks (Collins Hill)
  13. Christian Koneman (Christian Heritage)
  14. Dylan Orr (Banks County)
  15. Tyler Culbreath (Lee County)
  16. Jamari Dean (Cedar Grove)
  17. Kevin Paige (Miller Grove)
  18. Kennedy Willis (St. Pius)
  19. Tylan Grable (Wilkinson County)
  20. Jermon Clark (Miller Grove)