Category Archives: Schedules

Girls Elite Eight Matchups

Class 7A

R4 #1 Cherokee 53, R5 #1 North Forsyth 47
R7 #1 Westlake 63, R7 #1 Norcross 34

R7 #2 Brookwood at R2 #2 Campbell
R6 #1 Collins Hill 61,  R3 #1 McEachern 40

Class 6A

R5 #1 Langston Hughes at R4 #1 Lovejoy
R2 #1 Glynn Academy 47, R7 #1 Johns Creek 36

R1 #1 Valdosta at R8 #1 Dacula
R4 #2 Forest Park 62, R5 #2 Douglas County 21

Class 5A

R4 #1 Eagle’s Landing 57, R1 #3 Veterans 43
R7 #1 Kell 64, R4 #4 Jones County 54

R8 #1 Buford 58, R7 #2 Carrollton 47
R4 #2 Woodland-Stockbridge 60, R5 #2 Arabia Mountain 53 OT

Class 4A

R4 #1 Luella 66, R5 #1 Sandy Creek 48
R1 #2 Americus-Sumter at R2 #1 Spalding

R1 #1 Carver-Columbus 70, R4 #3 Woodward Academy 63
R5 #2 Troup County 58, R4 #2 McDonough 48

Class 3A

R3 #2 Beach at R6 #2 Ringgold
R7 #1 North Hall 57, R8 #2 Morgan County 41

R7 #2 GAC at R8 #1 Jefferson
R3 #1 Johnson-Savannah 58, R6 #1 Sonoraville 49

Class 2A

R3 #2 Southwest-Macon at R4 #1 Laney
R7 #1 Rockmart 62, R2 #1 Vidalia 57

R1 #1 Early County 60, R8 #1 Union County 58
R3 #1 Washington County at R6 #1 Douglass

Class A-Private

#8 Mt. Paran at #1 St. Francis
#5 Wesleyan 51, #4 Stratford Academy 38

#2 Holy Innocents’ 81, #10 ELCA 39
#3 Hebron Christian 63, #6 Greenforest 53

Class A-Public

#1 Central-Talbotton 56, #8 GMC 23
#4 Calhoun County 54, #5 Greenville 39

#10 Turner County 65, #2 Clinch County 54
#3 Wheeler County 55, #11 Wilcox County 41

Boys Elite Eight Matchups

Class 7A

R5 #1 Milton 68, R8 #3 Newton 62
R7 #1 Berkmar at R2 #1 Wheeler

R7 #2 Norcross at R8 #1 Grayson
R3 #1 McEachern 75, R6 #1 North Gwinnett 68 2OT

Class 6A

R5 #1 Tri-Cities at R4 #1 Tucker
R7 #1 Chattahoochee 82, R6 #3 Sequoyah 67

R8 #1 Lanier 58, R5 #3 Langston Hughes 55 OT
R6 #1 South Cobb 85, R3 #1 Evans 61

Class 5A

R5 #1 Southwest DeKalb 52, R8 #3 Clarke Central 50 OT
R5 #4 Lithonia at R8 #2 Cedar Shoals

R7 #2 Kell at R8 #1 Buford
R4 #2 Dutchtown 73, R5 #2 Columbia 72 OT

Class 4A

R5 #1 Sandy Creek at R4 #1 Woodward Academy
R7 #1 Denmark 71, R2 #1 Upson-Lee 68

R8 #1 St. Pius X 73, R1 #1 Americus-Sumter 70 2OT
R3 #1 Cross Creek 58, R6 #1 LaFayette 55

Class 3A

R8 #3 Monroe Area at R5 #1 Pace Academy
R3 #3 Johnson-Savannah at R2 #1 Long County

R1 #1 Monroe at R8 #1 Jefferson
R4 #2 Central-Macon 79, R3 #1 Windsor Forest 76 OT

Class 2A

R4 #1 Glenn Hills 76, R5 #1 Spencer 69
R2 #1 Swainsboro 94, R7 #1 Rockmart 55

R7 #2 Chattooga at R8 #1 Banks County
R6 #1 Therrell 57, R3 #1 Washington County 55

Class A-Private

#24 Holy Innocents’ at #1 St. Francis
#5 Mt. Pisgah at #4 Walker

#10 Pinecrest Academy at #2 Greenforest
#11 Trinity Christian 59, #14 North Cobb Christian 52

Class A-Public

#1 Treutlen 78, #8 Lincoln County 77
#5 Dooly County at #4 Terrell County

#7 Wilkinson County at #2 Wilcox County
#6 Calhoun County at #3 Hancock Central

Girls Sweet 16 Matchups

Class 7A

R4 #1 Cherokee 74, R8 #3 Grayson 53
R5 #1 North Forsyth 56, R3 #2 North Cobb 50 2OT

R2 #1 Westlake 71, R8 #2 Archer 30
R7 #1 Norcross 50, R3 #3 North Paulding 36

R2 #2 Campbell 50, R8 #1 Rockdale County 25
R7 #2 Brookwood 57, R1 #1 Tift County 52

R6 #1 Collins Hill 70, R2 #3 Pebblebrook 53
R3 #1 McEachern 57, R7 #3 Parkview 51

Class 6A

R4 #1 Lovejoy 44, R6 #2 Harrison 25
R5 #1 Langston Hughes 61, R3 #2 Heritage-Conyers 43

R2 #1 Glynn Academy 67, R6 #3 Sequoyah 50
R7 #1 Johns Creek 65, R1 #2 Houston County 55

R8 #1 Dacula 69, R2 #2 Brunswick 50
R1 #1 Valdosta 70, R7 #2 Cambridge 55

R4 #2 Forest Park 66, R6 #1 Sprayberry 55
R5 #2 Douglas County 41, R3 #1 Grovetown 39

Class 5A

R4 #1 Eagle’s Landing 65, R6 #2 Riverwood 50
R1 #3 Veterans 67, R7 #4 Rome 62 OT

R4 #4 Jones County 60, R6 #3 Lithia Springs 55
R7 #1 Kell 66, R1 #2  Bainbridge 40

R8 #1 Buford 76, R2 #2 Wayne County 49
R7 #2 Carrollton 57, R1 #1 Harris County 47

R4 #2 Woodland-Stockbridge 59, R6 #1 Maynard Jackson 55
R5 #2 Arabia Mountain 57, R3 #1 Starr’s Mill 56 OT

Class 4A

R4 #1 Luella 56, R6 #2 Gilmer 31
R5 #1 Sandy Creek 68, R1 #3 Dougherty 51

R2 #1 Spalding 52, R8 #2 Oconee County 38
R1 #2 Americus-Sumter 33, R7 #1 Marist 32

R4 #3 Woodward Academy 56, R8 #1 St. Pius X 46
R1 #1 Carver-Columbus 66, R7 #2 White County 49

R4 #2 McDonough 60, R6 #1 Northwest Whitfield 42
R5 #2 Troup County 45, R3 #1 Cross Creek 44

Class 3A

R6 #2 Ringgold 64, R4 #1 Rutland 40
R3 #2 Beach 50, R5 #1 Cedar Grove 43

R8 #2 Morgan County 57, R2 #1 Tattnall County 51
R7 #1 North Hall 55, R3 #3 Savannah 33

R8 #1 Jefferson 64, R2 #2 Pierce County 33
R7 #2 GAC 50, R1 #1 Monroe 42

R6 #1 Sonoraville 81, R4 #2 Jackson 63
R3 #1 Johnson-Savannah 92, R7 #3 Fannin County 45

Class 2A

R4 #1 Laney 61, R8 #3 Putnam County 53
R3 #2 Southwest-Macon 62, R5 #1 Bremen 36

R2 #1 Vidalia 55, R8 #2 Banks County 36
R7 #1 Rockmart 64, R3 #3 East Laurens 58

R8 #1 Union County 61, R4 #3 Butler 37
R1 #1 Early County 64, R7 #2 Chattooga 45

R6 #1 Douglass 53, R4 #2 Josey 43
R3 #1 Washington County 59, R5 #2 Lamar County 42

Class A-Private

#8 Mt. Paran 47, #9 Darlington 27
#1 St. Francis 76, #16 Tallulah Falls 44

#5 Wesleyan 69, #12 Trinity Christian 27
#4 Stratford Academy 44, #13 Savannah Country Day 24

#10 ELCA 60, #7 Calvary Day 48
#2 Holy Innocents’ 69, #15 Galloway 34

#6 Greenforest 69, #11 Lakeview Academy 57
#3 Hebron Christian 77, #14 Christian Heritage 43

Class A-Public

#8 GMC 47, #9 Lake Oconee Academy 43
#1 Central-Talbotton 69, #16 Dooly County 33

#5 Greenville 56, #21 Montgomery County 42
#4 Calhoun County 56, #13 ECI 37

#10 Turner County 60, #7 Pelham 55
#2 Clinch County 65, #18 Telfair County 42

#11 Wilcox County 43, #6 Bowdon 39
#3 Wheeler County 59, #19 Elite Scholars Academy 42

Boys Sweet 16 Matchups

Class 7A

R8 #3 Newton 74, R2 #4 Westlake 65
R5 #1 Milton 72, R3 #2 North Cobb 57

R2 #1 Wheeler 65, R8 #2 Shiloh 64 OT
R7 #1 Berkmar 83, R3 #3 Kennesaw Mountain 46

R8 #1 Grayson 67, R2 #2 Pebblebrook 54
R7 #2 Norcross 67, R3 #4 Hillgrove 27

R6 #1 North Gwinnett 66, R2 #3 East Coweta 65 2OT
R3 #1 McEachern 59, R5 #2 South Forsyth 53

Class 6A

R4 #1 Tucker 57, R6 #2 Allatoona 43
R5 #1 Tri-Cities 79, R1 #3 Houston County 67

R6 #3 Sequoyah 61, R2 #1 Richmond Hill 56
R7 #1 Chattahoochee 73, R3 #3 Heritage-Conyers 68

R8 #1 Lanier 60, R4 #3 Stephenson 58 OT
R5 #3 Langston Hughes 55, R1 #1 Valdosta 52

R6 #1 South Cobb 75, R2 #3 Brunswick 49
R3 #1 Evans 76, R5 #2 Douglas County 62

Class 5A

R8 #3 Clarke Central 55, R4 #1 Eagle’s Landing 50
R5 #1 Southwest DeKalb 67, R3 #2 Griffin 46

R8 #2 Cedar Shoals 52, R2 #1 Wayne County 50 OT
R5 #4 Lithonia 78, R1 #2 Veterans 68

R8 #1 Buford 54, R2 #2 Statesboro 34
R7 #2 Kell 60, R1 #1 Warner Robins 53

R4 #2 Dutchtown 59, R6 #1 Riverwood 55
R5 #2 Columbia 59, R1 #4 Bainbridge 40

Class 4A

R4 #1 Woodward Academy 70, R8 #3 Madison County 39
R5 #1 Sandy Creek 84, R3 #2 Baldwin 56

R2 #1 Upson-Lee 63, R8 #2 North Oconee 56
R7 #1 Denmark 74, R3 #3 Burke County 59

R8 #1 St. Pius X 66, R2 #2 West Laurens 57
R1 #1 Americus-Sumter 62, R7 #2 Blessed Trinity 59 OT

R6 #1 LaFayette 56, R4 #2 McDonough 51
R3 #1 Cross Creek 34, R7 #3 Marist 32

Class 3A

R8 #3 Monroe Area 71, R4 #1 Westside-Macon 67
R5 #1 Pace Academy 61, R3 #2 Beach 32

R2 #1 Long County 66, R8 #2 Franklin County 57
R3 #3 Johnson-Savannah 71, R5 #4 Cedar Grove 57

R8 #1 Jefferson 65, R2 #2 Pierce County 57
R1 #1 Monroe 59, R7 #2 GAC 52

R4 #2 Central-Macon 55, R8 #4 Hart County 43
R3 #1 Windsor Forest 80, R7 #3 Cherokee Bluff 55

Class 2A

R4 #1 Glenn Hills 74, R6 #2 Douglass 62
R5 #1 Spencer 60, R3 #2 Dublin 57

R2 #1 Swainsboro 74, R6 #3 South Atlanta 56
R7 #1 Rockmart 55, R3 #3 Northeast-Macon 50

R8 #1 Banks County 61, R4 #3 Butler 58
R7 #2 Chattooga 66, R1 #1 Thomasville 60

R6 #1 Therrell 65, R4 #2 Laney 56
R3 #1 Washington County 69, R7 #3 Model 49

Class A-Private

#24 Holy Innocents’ 64, #8 Savannah Country Day 45
#1 St. Francis 96, #17 First Presbyterian Day 57

#5 Mt. Pisgah 65, #21 WD Mohammed 47
#4 Walker 43, #13 Mt. Paran 41

#10 Pinecrest Academy 64, #7 Providence Christian 53
#2 Greenforest 59, #15 Galloway 49

#11 Trinity Christian 52, #6 Christian Heritage 42
#14 North Cobb Christian 84, #3 Riverside Military 44

Class A-Public

#8 Lincoln County 56, #9 Lanier County 51
#1 Treutlen 88, #17 Warren County 69

#5 Dooly County 69, #21 GMC 65
#4 Terrell County 60, #13 Drew Charter 51

#7 Wilkinson County 74, #10 Manchester 63
#2 Wilcox County 80, #15 Macon County 63

#6 Calhoun County 70, #11 Mitchell County 59
#3 Hancock Central 87, #14 Turner County 50

Boys First Round State Playoffs

Class 7A

R8 #3 Newton 85, R6 #2 Collins Hill 80
R2 #4 Westlake 61, R4 #1 Cherokee 55
R3 #2 North Cobb 55, R1 #3 Tift County 30
R5 #1 Milton 86, R7 #4 Central Gwinnett 63

R8 #2 Shiloh 58, R6 #3 Peachtree Ridge 45
R2 #1 Wheeler 68, R4 #4 Etowah 43
R3 #3 Kennesaw Mountain 65, R1 #2 Colquitt County 58
R7 #1 Berkmar 62, R5 #4 West Forsyth 29

R2 #2 Pebblebrook 79, R4 #3 Woodstock 59
R8 #1 Grayson 76, R6 #4 Discovery 41
R7 #2 Norcross 66, R5 #3 Lambert 49
R3 #4 Hillgrove 46, R1 #1 Camden County 43

R2 #3 East Coweta 66, R4 #2 Walton 59
R6 #1 North Gwinnett 64, R8 #4 Archer 59
R5 #2 South Forsyth 62, R7 #3 Parkview 53
R3 #1 McEachern 78, At-Large Roswell 48

Class 6A

R6 #2 Allatoona 63, R8 #3 Dacula 54
R4 #1 Tucker 67, R2 #4 Effingham County 56
R1 #3 Houston County 53, R3 #2 Lakeside-Evans 49
R5 #1 Tri-Cities 86, R7 #4 Johns Creek 84

R6 #3 Sequoyah 63, R8 #2 Gainesville 53
R2 #1 Richmond Hill 65, R4 #4 Morrow 53
R3 #3 Heritage-Conyers 65, R1 #2 Lee County 63
R7 #1 Chattahoochee 69, R5 #4 Alexander 66

R4 #3 Stephenson 55, R2 #2 Glynn Academy 41
R8 #1 Lanier 76, R6 #4 Sprayberry 45
R5 #3 Langston at Hughes 48, R7 #2 Cambridge 45
R1 #1 Valdosta 62, R3 #4 Grovetown 50

R2 #3 Brunswick 76, R4 #2 Lovejoy 68
R6 #1 South Cobb 60, R8 #4 Winder-Barrow 38
R5 #2 Douglas County 66, R7 #3 Pope 57
R3 #1 Evans 79, R1 #4 Coffee 60

Class 5A

R8 #3 Clarke Central 48, R6 #2 Maynard Jackson 39
R4 #1 Eagle’s Landing 65, R2 #4 New Hampstead 55
R3 #2 Griffin 77, R1 #3 Harris County 53
R5 #1 Southwest DeKalb 68, R7 #4 Paulding County 55

R8 #2 Cedar Shoals 72, R6 #3  Carver-Atlanta 47
R2 #1 Wayne County 57, R4 #4 Jones County 56
R1 #2 Veterans 84, R3 #3 Fayette County 51
R5 #4 Lithonia 65, R7 #1 Hiram 52

R2 #2 Statesboro 77, R4 #3 Woodland-Stockbridge 46
R8 #1 Buford 75, R6 #4 Decatur 57
R7 #2 Kell 92, R5 #3 Miller Grove 91 OT
R1 #1 Warner Robins 67, R3 #4 Jonesboro 61

R4 #2 Dutchtown 94, R2 #3 Ware County 47
R6 #1 Riverwood 79, R8 #4 Loganville 72
R5 #2 Columbia 78, R7 #3 Cass 75 OT
R1 #4 Bainbridge 36, R3 #1 Riverdale 33

Class 4A

R8 #3 Madison County 61, R6 #2 Northwest Whitfield 39
R4 #1 Woodward Academy 77, R2 #4 Spalding 46
R3 #2 Baldwin 59, R1 #3 Westover 38
R5 #1 Sandy Creek 66, R7 #4 Chestatee 50

R8 #2 North Oconee 47, R6 #3 Heritage-Catoosa 42
R2 #1 Upson-Lee 61, R4 #4 Druid Hills 55
R3 #3 Burke County 68, R1 #2 Dougherty 67
R7 #1 Denmark 68, R5 #4 LaGrange 62

R2 #2 West Laurens 70, R4 #3 North Clayton 67
R8 #1 St. Pius X 86, R6 #4 Pickens 48
R7 #2 Blessed Trinity 75, R5 #3 Troup County 56
R1 #1 Americus-Sumter 84, R3 #4 Thomson 58

R4 #2 McDonough 65, R2 #3 Howard 49
R6 #1 LaFayette 61, R8 #4 Oconee County 46
R7 #3 Marist 52, R5 #2 Chapel Hill 51 3OT
R3 #1 Cross Creek 58, R1 #4 Carver-Columbus 51

Class 3A

R8 #3 Monroe Area 49, R6 #2 North Murray 47 OT
R4 #1 Westside-Macon 80, R2 #4 Tattnall County 59
R3 #2 Beach 67, R1 #3 Worth County 49
R5 #1 Pace Academy 80, R7 #4 North Hall 37

R8 #2 Franklin County 65, R6 #3 Calhoun 63 2OT
R2 #1 Long County 61, R4 #4 Rutland 44
R3 #3 Johnson-Savannah 52, R1 #2 Crisp County 44
R5 #4 Cedar Grove 72, R7 #1 Dawson County 69

R2 #2 Pierce County 72, R4 #3 Peach County 55
R8 #1 Jefferson 75, R6 #4 Adairsville 46
R7 #2 GAC 71, R5 #3 Lovett 70
R1 #1 Monroe 60, R3 #4 Benedictine 42

R4 #2 Central-Macon 68, R2 #3 Appling County 36
R8 #4 Hart County 53, R6 #1 Lakeview-Fort Oglethorpe 31
R7 #3 Cherokee Bluff 61, R5 #2 Westminster 51
R3 #1 Windsor Forest 79, At-Large Murray County 56

Class 2A

R6 #2 Douglass 63, R8 #3 Union County 50
R4 #1 Glenn Hills 72, R2 #4 Woodville-Tompkins 58
R3 #2 Dublin 62, R1 #3 Fitzgerald 32
R5 #1 Spencer 86, R7 #4 Coosa 71

R6 #3 South Atlanta 60, R8 #2 Social Circle 44
R2 #1 Swainsboro 72, R4 #4 Jefferson County 52
R3 #3 Northeast-Macon 60, R1 #2 Early County 58
R7 #1 Rockmart 61, R5 #4 Jordan 48

R4 #3 Butler 60, R2 #2 Vidalia 56
R8 #1 Banks County 71, R6 #4 Washington 45
R7 #2 Chattooga 68, R5 #3 Temple 55
R1 #1 Thomasville 57, R3 #4 Bleckley County 47

R4 #2 Laney 64, R2 #3 Jeff Davis 44
R6 #1 Therrell 78, R8 #4 Putnam County 57
R7 #3 Model 62, R5 #2 Callaway 60
R3 #1 Washington County 61, R1 #4 Berrien 17

Class A-Private

#24 Holy Innocents’ 79, #9 Hebron Christian 58
#8 Savannah Country Day — BYE
#17 First Presbyterian Day 64, #16 Calvary Day 55
#1 St. Francis — BYE

#21 WD Mohammed 61, #12 Wesleyan 46
#5 Mt. Pisgah — BYE
#13 Mt. Paran 60, #20 Mt. Bethel 46
#4  Walker — BYE

#10 Pinecrest Academy 61, #23 Tallulah Falls 58
#7 Providence Christian — BYE
#15 Galloway 51, #18 Whitefield Academy 44
#2 Greenforest — BYE

#11 Trinity Christian 65, #22 Athens Christian 43
#6 Christian Heritage — BYE
#14 North Cobb Christian 73, #19 St. Anne-Pacelli 54
#3 Riverside Military — BYE

Class A-Public

#9 Lanier County 67, #24 Wheeler County 64
#8 Lincoln County — BYE
#17 Warren County 71, #16 Taylor County 64
#1 Treutlen — BYE

#21 GMC 77, #12 Towns County 57
#5 Dooly County — BYE
#13 Drew Charter 88, #20 Clinch County 62
#4 Terrell County — BYE

#10 Manchester 69, #23 Jenkins County 55
#7 Wilkinson County — BYE
#15 Macon County 51, #18 Schley County 45
#2 Wilcox County — BYE

#11 Mitchell County 49, #22 Miller County 45
#6 Calhoun County — BYE
#14 Turner County 59, #19 Marion County 48
#3 Hancock Central — BYE