GHSA Coaching Carousel

Coaching Carousel

Updated 7/13

If there are any corrections or updates, please reach me @KyleSandy355 on twitter or kylesandy355@gmail.com. With many jobs in the state opening every year, there is always a chance for errors, incorrect reports or last second changes. As a community, lets try to collect as much accurate information as possible. Thank you for all your help.

Boys

Chapel HillRodney Latham – Stockbridge
DunwoodyBen Braaten – Asst. on staff
HarrisonDavid Brock – Dalton
FitzgeraldHamilcar Kelly – Upson-Lee asst.
Forsyth CentralBrandon Hutchins – Habersham Central
Northside-ColumbusGreg Johnson – Central, AL asst.
Taylor CountyChristopher Jones – Former Upson-Lee asst.
Holy Innocents’Cabral Huff – Duluth
LovejoyWillie Reese – Griffin
GrovetownDarren Douglas – Aquinas
Westside-AugustaJerry Hunter – Former Laney HC
Winder-BarrowTravis McDaniel – Discovery asst.
North Oconee Rick Rasmussen – Newton
Griffin
Southeast BullochMatt Kuykendall – Asst. on staff
Hebron ChristianBrandon Johnson – GAC asst.
Peach CountyJohn Gordon – Westside-Augusta
Banneker
BT WashingtonBrian Weeden – Grady
GradyPat Johnson – Mt. Pisgah
Walnut GroveWill Witherspoon – Grayson asst.
Appling CountyRufus McDuffie – Dougherty
Flowery BranchJay Burney – Boaz, AL
ValdostaDarrell Lockhart – Upson-Lee
RomeTerry Smith – Asst. on staff
Jones CountyBuck Harris– Baldwin
Tallulah FallsCody Coleman – Asst. on staff
Columbus – Quantavias Allen – Lovejoy
LowndesReshon Benjamin – Valdosta asst.
Woodland-CartersvilleJacob Selman – North Forsyth asst.
CairoJon Nolton – Jordan
River RidgeAaron Darling – Cambridge asst.
Kennesaw MountainEric Blair – Alpharetta
DutchtownJordan Griffin – Columbus State grad asst.
BaldwinAnthony Webb – Worth County
Habersham CentralCody Anderson – Longwood University asst.
East HallSeth Vining – Former Lakeview Academy HC
DecaturWilliam Faulkner – Mays
DoughertyBakari Bryant – Berkmar asst.
Heard CountyDerek Smith – Lakeside-DeKalb asst.
StockbridgeVernon Denmark – Heritage-Conyers
Stone MountainVincent Rosser – Former Henry County HC
MonroeMichael Hoffpauir – Americus-Sumter
OlaChris Katzmark – Asst. on staff
Central-TalbottonCalvin Baker – Former Randolph-Clay HC
Greenbrier
Druid HillsAntoine Stroud – Stone Mountain asst.
Aquinas – Filled
Brooks CountyDarius Dennard – Valdosta asst.
DuluthBrandon Pickell – Johnson-Gainesville
Glenn Hills
Mt. PisgahMatt Hixenbaugh – MICDS, MO
Oglethorpe CountyChris Shackelford – Former Monroe Area asst.
Fannin CountyBryan Richerson – Monroe Area
North Cobb ChristianAric Mawdesley – Berrien
BerrienDallas Neloms – Tift County asst.
NewtonCharlemagne Gibbons – Starr’s Mill
Upson-LeeChristopher Owens – Montgomery County
Montgomery County
Savannah Christian – Robert Walsh 
Heritage-ConyersBrian Anderson – Social Circle
Hapeville Charter – Darron Rogers Jr. – Westlake asst.
Dawson CountyEric Herrick – North Forsyth girls HC
Americus-SumterJohnny Genwright – Asst. on staff
AlpharettaClay Crump – Lakeside-DeKalb
East JacksonJarvis Smith – Tattnall Square
DublinBen Smith
BrookstoneKevin Douglas – Asst. on staff
Providence Christian AcademyJoey Thacker
Worth CountySanders Dorough – Salem asst.
Towers
DaltonRyan Scoggins – Northwest Whitfield asst.
SalemInglis Hunter – BT Washington
Lakeside-DeKalbJamal Basit – Dutchtown
PelhamDerrick Lavatte -Asst. on staff
Southwest-MaconRobert Cotton Jr. – Dodge County
Dodge County – Tim Flowers – Former East Laurens asst.
Monroe AreaKevin Strickland – Chestatee
Mays
Savannah Country DayDemetrius Smith – Pace Academy asst.
Tattnall Square – Jeremy Mayweather – Georgia College WBB Asst.
Starr’s MillJosh Reeves – Morgan County Girls HC
Newnan – Trent Gatz – Mountain View asst.
ChestateeJosh Travis – University of North Georgia asst.
Social CircleTaylor Jackson – Asst. on staff
Johnson-GainesvilleChris Guthrie – Chestatee asst.
Union CountyCorey Garrett – Union County Girls HC
Eastside – Michael Gerald – Interim HC
Jackson CountyTy Baumgardner – Westwood, SC
Stephens County – Jeremy Hughes – Elbert County asst.
Jordan
Tift County
North PauldingStephen Conrad – Asst. on staff
DarlingtonNathan West – Franklin County, FL
Cross KeysJulius Thompson– Former Redan HC
Athens Academy

Girls

North Atlanta
ChattahoocheeLorenzo Withrite – Former Centennial boys HC
CalhounJamie Echols – Grovetown
Northside-ColumbusKiersten Reid – Former LaGrange College asst.
Social Circle
JenkinsBrianna Brooker – Asst. on staff
ApalacheeDerrick Allen – Lowndes Boys asst.
King’s Ridge
LambertBrian Moon – Former North Forsyth Boys HC
Lassiter
East JacksonCherrelle Pullen – Cedar Shoals asst.
BannekerCandence Jones – South Atlanta
Allatoona – James Bouyer – Grace King, LA
Oconee CountyPhilip Manning – Asst. on staff
ArcherDani Wright – Norcross
NorcrossAshley Clanton – Mother McAuley, IL
BrookwoodCourtney Strauthers – Tennessee Tech asst.
WesleyanCarolyn Whitney – Brookwood
EvansStefanie Basinger – Former Greenbrier HC
GrovetownGeorge Dukes – Augusta Prep Boys HC
MariettaDerrick DeWitt – Sequoyah
MonticelloKurt Greene – Former Mary Persons HC
Stone MountainJJ Oliver – Tucker
Vidalia
Landmark ChristianLady Grooms – GAC
GACJessica Guarneri – Asst. on staff
TuckerNicholas DeLoach – Snellville Middle School
SequoyahChris Yarbrough – Northview
East CowetaQuacy Barnes-Timmons – Indiana State asst.
Newnan
SalemShalisha Davis – Central Gwinnett
South CobbLasonia White – Asst. on staff
Seminole CountyBrandon Ingram – Upson-Lee
Upson-LeeStephany Raines – SCAD AD
Savannah Christian
AlpharettaRickey Jordan – Boys asst.
North Cobb ChristianGreg Matta – North Cobb Christian Boys HC
Tattnall Square AcademyCasey Jones – Former First Presbyterian Day boys asst.
Hebron ChristianJan Azar – Wesleyan
PerrySherry Richards – Evans asst.
Northview
Our Lady of Mercy
Riverdale – Filled
Morgan CountyTimothy Roop – Asst. on staff
South Atlanta Daryl Dixon
North GwinnettJosh Chase – North Hall Boys asst.
Towers
Oglethorpe County
HawkinsvilleBrandon Dawkins – Brooks County Boys HC
Central GwinnettCourtney Harris – Archer asst.
Jackson County – Aaron Schuck – Walnut Grove Boys asst.
North ForsythBrad Kudlas – Asst. on staff
Clinch County
Elite Scholars Academy
RockmartAndre Clark – Asst. on staff
Union CountyCrystal Beach – Buford asst.
Greene CountyJoe Smith
Miller GroveShavonda Wright – GLOBE Academy
Pebblebrook
West Laurens