Tag Archives: All-Area

2020-21 GHSA Boys Preseason All-Area Teams

All-East Georgia

G – Zach Bell, Grovetown, Sr.
F – Shone Webb, Hart County, Sr.
F – Tahj Johnson, Hart County, So.
F – Kalib Clinton, Jackson County, Sr.
C – Isaiah Nelson-Ododa, Winder-Barrow, Sr.

All-West Georgia

G – Kristian Ford, East Paulding, Sr.
G – Kervens Yacinthe, Paulding County, Sr.
F – Travis Harper, St. Anne-Pacelli, Sr.
F – KJ Doucet, Chapel Hill, Sr.
F – Omarion Smith, Douglas County, Sr.

All-Metro Georgia

G – AJ White, Chattahoochee, Sr.
G – Bruce Thornton Jr., Milton, Jr.
G – Scoota Henderson, Kell, Jr.
F – Matt Cleveland, Pace Academy, Sr.
F – Jabari Smith II, Sandy Creek, Sr.

All-Middle Georgia

G – Travion Solomon, Northeast-Macon, Jr.
G – Jordan Jones, First Presbyterian Day, Sr.
G – Kowacie Reeves Jr., Westside-Macon, Sr.
F – TJ Grant, Veterans, Jr.
C – Jordan Brown, Northside-Warner Robins, Sr.

All-North Georgia

G – Robert Reisman, Gainesville, Sr.
G – Eli Pitts, Gainesville, Sr.
F – Aidan Hadaway, LaFayette, Jr.
F – Zaylan Chaney, Cass, Jr.
F – Franklin Almonte, Dalton, Sr.

All-South Georgia

G – Emondre Bowles, Johnson-Savannah, Sr.
G – Derrick Harris Jr., Mitchell County, Sr.
G – Shamar Norman, Windsor Forest, Sr.
F – Max Hrdlicka, Glynn Academy, Sr.
F – D’ante Bass, Windsor Forest, Jr.

2020-21 GHSA Girls Preseason All-Area Teams

All-East Georgia

G – Kayla McPherson, Madison County, Sr.
G – Destiny McClendon, Lake Oconee Academy, Sr.
G – Jordyn Dorsey, Cross Creek, Sr.
F – Keona Curtis, Grovetown, Jr.
C – Taniya Alexander, Hart County, Sr.

All-West Georgia

G – De’Mauri Flournoy, Carrollton, Sr.
G – Kionna Gaines, Carver-Columbus, Sr.
F – Aniya Palmer, Troup County, Jr.
F – Aliyah Washington, North Paulding, Jr.
F – Bernyla Sparks, Central-Talbotton, Sr.

All-Metro Georgia

G – Raven Johnson, Westlake, Sr.
G – Sydney Bowles, Woodward Academy, Jr.
G – Flau’jae Johnson, Sprayberry, Jr.
C – Jillian Hollingshead, McEachern, Sr.
C – Sania Feagin, Forest Park, Sr.

All-Middle Georgia

G – Jada Morgan, Jones County, So.
G – Jakia Little, Northeast-Macon, Jr.
G – Miracle Parker, Washington County, Sr.
G – Gabbi Cartagena, Jackson, Sr.
F – Jakera Ellerbee, Upson-Lee, Sr.

All-North Georgia

G – Isabel Davenport, Lumpkin County, Sr.
G – Livi Blackstock, Jefferson, Sr.
G – Keyarah Berry, Rockmart, Sr.
F – Claire Davis, Cass, Jr.
C – Ashlee Locke, Flowery Branch, Sr.

All-South Georgia

G – Kaila Rougier, Beach, Sr.
F – Prencis Harden, ECI, Sr.
C – Takia Davis, Calhoun County, Sr.
C – Essence Cody, Valdosta, So.
C – Makayla Timpson, Early County, Sr.

GHSA 2019-20 Boys Preseason All-Area Teams

Register for CTC Showcase Series

All-East Georgia

G – DJ Wright, Greene County, Sr.
G – Titus Brown, Franklin County, Sr.
G – Christian Chambers, Evans, Sr.
F – John Whitehead, Glenn Hills, Sr.
F – Emmanuel Jones, Glenn Hills, Sr.

All-West Georgia

G – Anthony Hardy, Lithia Springs, Sr.
G – Chris Youngblood, East Coweta, Sr.
F – Brandon Stroud, East Coweta, Sr.
F – Melvin Edwards, Carrollton, Sr.
F – Sean Rutledge, East Paulding, Sr.

All-Metro Georgia

G – Sharife Cooper, McEachern, Sr.
G – Dwon Odom, St. Francis, Sr.
F – Matt Cleveland, Pace Academy, Jr.
F – JT Thor, Norcross, Sr.
C – Walker Kessler, Woodward Academy, Sr.

All-Middle Georgia

G – Kowacie Reeves Jr., Westside-Macon, Jr.
G – Javian Mosley, Westside-Macon, Jr.
G – Jarden Maze, Washington County, Sr.
F – BJ Wright, Perry, Jr.
F – Quay Primas, Central-Macon, Jr.

All-North Georgia

G – Jasper Gibson, Dawson County, Sr.
G – Taihland Owens, Cherokee, Jr.
G – Jacksen Greco, Sequoyah, Sr.
F – Brandon Harris, River Ridge, Sr.
F – Carl Cleveland, Banks County, Sr.

All-South Georgia

G – Emondre Bowles, Johnson-Savannah, Jr.
G – Tykevious Curry, Calhoun County, Jr.
F – Kent Garard, Camden County, Sr.
F – Bernard Pelote, Woodville-Tompkins, Sr.
F – Ja’Queze Kirby, Jeff Davis, Sr.

GHSA 2019-20 Girls Preseason All-Area Teams

All-East Georgia

G – Kayla McPherson, Madison County, Jr.
G – Mikaylyn Glover, Clarke Central, Sr.
G – Ansley Hall, North Oconee, Sr.
G – Bailee Breedlove, Franklin County, Jr.
C – Taniya Alexander, Hart County, Jr.

All-West Georgia

G – De’Mauri Flournoy, Carrollton, Jr.
G – Brelyn Snipes, Shaw, Sr.
F – Kionna Gaines, Carver-Columbus, Jr.
C – Olivia Cochran, Carver-Columbus, Sr.
C – Demeara Hinds, Lithia Springs, Sr.

All-Metro Georgia

G – Raven Johnson, Westlake, Jr.
G – Genesis Bryant, Lovejoy, Sr.
G – Anaya Boyd, Lovejoy, Sr.
F – AC Carter, Wesleyan, Sr.
C – Sania Feagin, Forest Park, Jr.

All-Middle Georgia

G – Nadia Reese, Stratford Academy, Sr.
G – Mary Elaine Mitchell, Stratford Academy, Sr.
G – Miracle Parker, Washington County, Jr.
F – Corriana Evans, Spalding, Sr.
C – Stacie Jones, Veterans, Sr.

All-North Georgia

G – Bridget Utberg, Woodstock, So.
G – Livi Blackstock, Jefferson, Jr.
G – Eliza Snyder, Lakeview Academy, Sr.
G – Caroline Dingler, Darlington, Sr.
F – Keyarah Berry, Rockmart, Jr.

All-South Georgia

G – Olonna Rawls, Bryan County, Sr.
G – Jaida Burgess, Johnson-Savannah, Sr.
G – Lacy Robins, Statesboro, Sr.
F – Zoesha Smith, Glynn Academy, Sr.
C – Makyala Timpson, Early County, Jr.

GHSA 2018-19 Boys Preseason All-Area Teams

sportal

All-East Georgia

G – Kalen Williams, Lakeside-Evans, Sr.
G – DJ Wright, Greene County, Jr.
G – Richard Crawford III, Greenbrier, Sr.
G – Alec Woodard, Morgan County, Sr.
G – Tyrin Lawrence, Morgan County, Sr.

All-West Georgia

G – AJ Watts, Carver-Columbus, Sr.
G – Malik Battle, Alexander, Sr.
G – Marcellious Lockett, Carrollton, Jr.
C – Nathan Presnell, Hiram, Sr.
C – Brady Spence, Alexander, Sr.

All-Metro Georgia

G – Sharife Cooper, McEachern, Jr.
G – Brandon Boston, Norcross, Jr.
G – KD Johnson, Southwest DeKalb, Jr.
F – Isaac Okoro, McEachern, Sr.
F – Marcus Watson, Buford, Sr.

All- Middle Georgia

G – Zyrice Scott, Upson-Lee, Sr.
G – Devin Butts, Stratford Academy, Sr.
G – Malik Foston, Georgia Military, Sr.
G – Jalen Lamar, Wilkinson County, Sr.
C – Travon Walker, Upson-Lee, Sr.

All-North Georgia

G – Rafael Rubel, Gainesville, Jr.
G – Mitch Ganote, Lambert, Sr.
G – Jaxon Etter, Etowah, Sr.
F – Luke Chism, Dawson County, Sr.
F – Jay Rucker, East Hall, Sr.

All-South Georgia

G – Jayce Moore, Coffee, Sr.
F – Ja’Queze Kirby, Jeff Davis, Jr.
F – Jaylin Williams, Brantley County, Sr.
F – Mackenzie McFatten, Coffee, Sr.
F – Joshua Lusane, Americus-Sumter, Sr.