Category Archives: GHSA

GHSA Boys Basketball Coaching Changes

School             Previous              New

Lumpkin County—Chris Guthrie—Jeff Steele (Johnson-Gainesville)

Johnson-Gainesville—Jeff Steele—Tim Slater (Buford Ast.)

Buford—Allen Whitehart—Eddie Martin (GAC)

GAC—Eddie Martin—David Eaton (Wando, SC)

Mill Creek—Chad Rogers—David Allen (Last stop: Central Gwinnett ‘12-13)

Discovery—*New School*—Cory Cason (Norcross Ast.)

West Hall—Warren Sellers—Zac Swansey (Johnson-Gainesville Ast.)

Sandy Creek—Willie Reese—Anthony McKissic (Morrow Girls)

Meadowcreek—Billy Davis—Willie Reese (Sandy Creek)

Woodstock—Darrin Clark—Kingston Clark (Cross Keys)

LaGrange—Mike Pauley—Mark Veal (LaGrange Ast.)

Greenforest Christian–Nick Lagroone—Larry Thompson

East Coweta—Ronnie Vandiver—Royal Maxwell (Booker T. Washington, AL)

Laney—Buck Harris—Shawn Parks (Last stops: Josey & Jefferson Co.)

Baldwin—Rechard Larkin—Buck Harris (Laney)

Mt. Paran—Robert Strong—Greg Phillips (JV)

Alcovy—Duane Kelley—Mack Harwick (JV)

Turner County—Buford Kellogg—Tasha Kimble (Boys & Girls HC)

Lovett—Chuck Melito—Ryan Koudele (Kell Ast.)

Worth County—Arthur Davis—Roney Mays (Last stop: Mitchell-Baker)

South Forsyth—Manson Hill—Scott Givens (Ast.)

Lovejoy—Rick Francis—Gregory Freeman (Eastside)

Eastside—Gregory Freeman—Brent Wren (Liberty Middle School)

North Gwinnett—Zach Smith—Matt Garner (Ast.)

Archer—Tim Watkins—Joel Lecoeuvre (Ast.)

West Forsyth—Jim Cook—Jake Dickey (Last stop: SE Whitfield)

Union Grove—Russ Atkins—Jarvis Tarplin (Ast.)

Stephenson—Curtis Gilleylen—Rasual Chester (Miller Grove Ast.)

North Springs—Jeremy Morris—Charles Parks (Last stop: North Springs)

East Paulding—Rob Benson—Joby Boydstone (Carter, TN)

Towns County—Jim Melton—Rob Benson (East Paulding)

Locust Grove—Greg Wilson—Noah Harrell (Salem)

Crisp County—Terry Smith—Stacy Stephens (Hawkinsville)

Peach County—Rickey Wray—Terry Smith (Crisp County)

Liberty County—Willie Graham—Julian Stokes

Riverdale—Xavier Trice—Derrick Powell (Last stop: Riverdale)

Decatur—Charles Copp—Bill Roberts (Ast.)

Haralson County—Ken Walker—Vic Coggins (Last stop: Bowdon)

Bacon County—Derrick Green—Brian Bergeron

Hapeville Charter—Carl Green—Bo Bivens (Ast.)

Heard County—Philip Manning—Paul Fitz-Simons (Carrollton Ast.)

East Laurens—Torrance Pittman—Paul Conyers (Ast.)

Trion—Lanny Thomas—Levi Hatcher (Ast.)

Savannah Country Day—Mike Harner—Roger Hodge (Last stop: Girls HC Lincoln Memorial)

Galloway—Cliff Waddy—Andrew Tulowitzky (Gardner-Webb Ast.)

H/T  AtlHoops88

Gwinnett County Media Day Coverage

October 13 was Gwinnett County Media Day for the upcoming basketball season which starts in less than a month. Norcross High School held the event in its Media Center and coaches, players and of course members of the media filed in. It’s rare to have as much great talent – coaches and players – in the same location at once, making the event one that couldn’t be missed.

To wrap up the event, three-star forward and rising prospect, Shiloh’s Josh Okogie, took the stage to announce that he is committing to Georgia Tech.

At the event, four schools were seated at different tables across the room, ready to give access to the media that would approach them. The event started around 3:15 p.m. and lasted till after 6:30.

Getting The Scoop

I had a chance to talk with a handful of coaches to figure out what each team’s outlook is heading into the 2015 season. With such a big county and schools as to close to each other as they are, one of the major storylines heading into Media Day was the movement of transfers in the area.

At least 13 transfers are expected to make impacts right away. One program that was hit hard by the moving van was Duluth, the Wildcats coming off a 20-9 season with two seniors graduating and key juniors Anthony Showell (St. Francis) and AJ Cheeseman (Collins Hill) transferring away for their final season.

Coach Eddie Hood kept a positive outlook for the upcoming season and even said there might be some “addition by subtraction” regarding the shakeup of the roster. Back is senior shot blocker Obinna Ofodile and highly-touted incoming freshman, 6-foot-10 Alex Powell, is expected to make a major impact right away. Hood described Powell as a high-major prospect that already has an advanced skill set.

Some younger players are going to be thrust into big roles this season along with Powell. Hood has worked diligently with the feeder program and has capable guys ready to log minutes. The Wildcats will have last year’s JV MVP Will Huzzie and Shiloh transfer  and JV standout Brandon Blair, who both have an opportunity to make waves this year.

Over at Meadowcreek, new head coach Willie Reese comes over after leading Sandy Creek to a state playoff appearance two consecutive season. Reese didn’t get a lot of time with the program over the summer, but he already envisions the type of team he wants, stating that he “loves” big guards, something that coach Paul Hewitt was known for while at Georgia Tech. Reese said ideally if he could build a roster it would consist of all players ranging from 6-foot-2 to 6-foot-5 which could use their length defensively and pose matchup problems on offense.

At Greater Atlanta Christian, the Spartans welcome home alumni and former two-time region champion from back in his playing days in 1998-2000, coach David Eaton. The early 30’s coach is excited to be back in his stomping grounds but added that he isn’t worried about filling the shoes of the great Eddie Martin. Eaton said that he doesn’t really try to compare himself to Martin or anyone because, “whenever you try and measure yourself up to someone, you usually fall short,” in terms of each coach being different and having their own style.

Junior guard Brian Coffey is expected to have a big season and has spent his time training with specific and situational drills to get better, working on his strength and explosion. Three schools have offered the guard: North Florida, Presbyterian College and UNC-Asheville.

Collins Hill has added three new pieces in AJ Cheeseman, Chris Parks (Lanier) and TeShaun Hightower (Towers), but in attendance were junior guards Max Clark and JD Ozoh. Devin Watson led the team in scoring from his guard position last year, but has now graduated. Ozoh said he doesn’t feel any pressure to pick up his slack and said that it will be a team effort this year to get the job done.

Berkmar added two new starters to the backcourt in Zach Cooks (Norcross) and Jay Estime (Peachtree Ridge). Coach Greg Phillips says he has about seven guards who are all starter material and now gives the Patriots great depth. Big man Robert Hill, a Duluth transfer, is working to become eligible for the season.

Phillips said that he wants his team to run-and-gun with his great guard play, but it will all come down to defending and getting stops to enable a fast pace style. Senior guard Lane Foster will be tabbed as the team’s go-to defensive stopper on the perimeter, while Al Durham, a division one prospect, will be the team’s primary offensive playmaker. Leroy Jones IV, who was in attendance with Durham and Foster, is a true two-way player who can get buckets on offense and still give fits to opposing offensive players.

New program Discovery under Cory Cason, feels like they can be competitive starting year one. Cason, a former Norcross assistant, is excited about the chance to build a program and is constantly reminding the kids that “they represent the school” when trying to leave a legacy.

Jaden Stanley is a 6-foot-5 forward from Montana that has transferred in and could be an integral part to the Titans’ opening season. Kids from Meadowcreek, Central Gwinnett and Berkmar primarily make up the Titans roster, but DJ Young from Milton is a guard who could play a big role this year. Theo Benn is a Berkmar transfer and also could find himself in the starting rotation. Coach Cason foresees his guard play as being a strength in 2015.

Also, here is a little Periscope interview I did. Hopefully it lasts longer than 24 hours: https://t.co/esmBdE94g5

Players To Watch For In Class AAA

Region 1-AAA

Toombs County – Jr. G D.R. Meadows, Jr. G Jalen Mobley

Brantley County – Sr. G Kole Clark, Sr. F James Morgan, Jr. F Bryant Sloan, Sr. G Terrell Williams, Fr. F Jaylin Williams

Tattnall County – Sr. F Jamaine Coney, Sr. G Javarious Butler, Sr. G Cole Murray, Jr. F LaShone Bobbitt

Pierce County – Sr. F Brit Williamson, Sr. F Blake Chancey, Jr. G Chase Royer, So. Fr. G Quashawn Conaway

Appling County – Sr. PF Keandre Carter, Jr. PF Ethan Johnson, Jr. G Devon Moore

Dodge County – Sr. G Alex Jordan, So. G Nick Cummings, Sr. G A.J. Lampkin

Southeast Bulloch – Sr. G Markel Ming, Jr. F Caleb Carter, So. F Ardraveon Harrison

Islands – Jr. G Justin Cave, Jr. G Hugh Durham

Jenkins – Jr. G Zion Williams, Jr. F Trevion Lamar, Sr. G Dimetri Chambers

Johnson – Sr. F Dashawn Loadholt, Sr. G Da’Monte Greene, Sr. G Rajah Bush

Beach – Jr. G Zyquan Hampton, Sr. PF Andrew Oliver, Sr. G Charles Overton

 

Region 2-AAA

Kendrick – Sr. PF Trevor Johnson, Sr. C Antwron Phillips

Southwest – Jr. G Nick Hargrove Jr., Sr. F Justin Slocum

Westside – So. F Khavon Moore, Sr. G Brandon Mitchell

Spencer – Sr. G Decarlos Warren, Sr. G Shedrick McClain, Sr. G Jacquan Crawford

Jordan – Sr. G Lederrius Jones, Jr. G Onte Harrison, So. F Leonard Hill, Jr. F D’andre Snead

Central –  Jr. G Antarius McCoy, Sr. G Derrick Evans Jr., Sr. G Rakwon Iverson, Jr. C Kentrevious Jones

Jackson – Sr. G Ny’J Smith, Sr. G Colby Grier, Jr. G Tyqueze Johnson

Peach County – Jr. G Jared Johnson, Jr. G Dartavious Thompson

Rutland – Jr. G Trey Foster

 

Region 3-AAA

Josey – Sr. F Donald Jordan, Jr. F Domonique Hurst, Sr. G Kahlon Whitley, Jr. PF Javen Whitehead, Jr. G Jonathan Butler

Hephzibah – Sr. F Darrell Baker, Jr. F Chauncey Baker, Sr. G Derrick Reeves

Laney – Sr. G Christian Keeling, Sr. G Zep Jasper, Jr. G Tahj Tanksley, So. G Donald Henley

Washington County – Sr. C TiQuan Lewis

Butler – Sr. G Jalen Holbrook, Sr. G J’zwa Collier

Glenn Hills – Sr. F Earlshaad Brown, Sr. De’Ante Cannon, Sr. PF Terrell Hope, Sr. G Quintas Williams

Westside – Sr. G Trez Hawes, Jr. F Elijah Brown, So. G Isaiah Bauman, Jr. G Christian Robinson

 

Region 4-AAA

McNair – Jr. F Reeves McSwain, Jr. F Keyshawn Walker

North Clayton – Jr. C Ahsan Asadullah, Sr. G Kindle Vildor

Cedar Grove – Sr. G Makale Carter, Jr. F Jelani Woods

Towers – Sr. G Jermaine Neal

South Atlanta – Jr. PF Tyler Thornton, Sr. G Devontae Dean, Sr. G Orlando Bebee, So. G Jalen Stegall, Sr. PF Artavious Banks, Sr. F Korbian Bell

Jackson – Sr. F Malik Kelly, Sr. PF Jacob Ali, Jr. G Michael Graham

Decatur – Jr. F Terrill Hall, Jr. F Dennis Bell

Washington – Sr. F Quentin Tennie, Sr. G Desmond Sanders, Jr. F Mynome Bell

Douglass – Sr. G Darius Williams, Jr. G Curtis Ferrell, Jr. F Jonathan Ford

Blessed Trinity – Jr. G Adam Fenlon, Sr. F Jackson Svete, Sr. F John Michael Bertrand, Jr. G Kyle Swade

Therrell – Sr. F Ricky Wolfe, Sr. G Antony Edwards, Sr. G Jordan Gibson

Westminster – Sr. F Will Benson, Jr. PF Mikael Sampson, Sr. G Philip Jones

 

Region 5-AAA

Haralson County – Sr. C Noah Robinson, Sr. PF J.C. Garrett

Central – Sr. G Zeek Lawson, Sr. F Emmanuel Bullock, Sr. G Byron Brown

Callaway – Jr. F Bryalon Sanders, Sr. G Dre Martin, Sr. F Earnest Patillo, Sr. G Quantrez Cooper

Rockmart – Sr. G Maurice Smith

Pepperell – Sr. F Thomas Eddy, Sr. G Austin Strickland, Sr. G Rickey Campbell

Cedartown – Sr. G Chris Goss, Jr. G Robbie Matthews, Jr. G Quan Neal

 

Region 6-AAA

North Murray – Jr. G Noah Allen, Sr. G Jordan Couch

Coahulla Creek – Sr. G Alex Fisher, Jr. F Tyler Phillips

Calhoun – Sr. G Kaelan Riley, Sr. G Jireh Wilson, Jr. F Chapin Rierson, Sr. G Ray Reeves

Murray County – Sr. G Hunter Ary, Sr. G Jordan Jackson

Gordon Central – Sr. G Seth Culpepper, Sr. G Jonathan Nesbitt, Sr. PF Jordan Passley

Lakeview-Fort Oglethorpe – Sr. G Seth Hester, So. F Zach Thompson

Adairsville – Sr. G Sidnee Johnson, Jr. PF Denzel Pitts, Sr. G Torrie Hale

Ringgold – Jr. G Mac Brower

Sonoraville – Sr. G Austin Carter, So. G Wil Walraven

 

Region 7-AAA

Lumpkin County – Sr. G Cal Thrailkill, Sr. Jack Howard, Sr. C Brandon Zarate, Jr. C Justin Haskew

Franklin County – Sr. G KeAndre’ Morrison, Sr. G Phoenix Roberts, Sr. PF Brooklon Wright

Banks County – Sr. PF Zac Orr, Sr. G Zez Steeple, Jr. F Kahmal Wiley

West Hall – Sr. G Esteban Ulloa, Sr. G Dylan Curry

Fannin County – Jr. F Logan Holt, Jr. G Clay Ware, Sr. F Andrew Ladd

East Hall – Sr. G Triston Cooper, Sr. G Tylor Brown, Sr. F Jacquen Hopkins

Dawson County – So. C Gabe Bryant, Jr. G Joseph Cronin, Jr. G Kolton Brumbelow

 

Region 8-AAA

Morgan County – Sr. G DeVorious Brown, Sr. F Jailyn Ingram

Oconee County – Sr. F Chance Peden, Sr. G Ben Huckaby

Hart County – Sr. G Dre Sadler, Sr. F Anthony Turner, Sr. G Kelvonte Durrett

Jefferson – Sr. C Kasen Rainey, Sr. G Hunter Thompson, Sr. G Adrian Turpin

Jackson County – Sr. F Joel Ellis, Sr. F Preston Giroux

East Jackson – So. G Drue Drinnon, So. G Travis Anderson, So. G Lamont Smith

Elbert County – Sr. PF Montavious Tinch, Sr. G Tarveil Forston

 

Players To Watch For In Class AAAA

Region 1-AAAA

Westover – Sr. G Allec Williams, So. G Kris Gardner, Fr. G Jordan Brown

Cook – Sr. G Desmond Henry, Sr. G Tavian Allen, Sr. F Jylen Southerland

Monroe – Sr. G Napoleon Harris, Sr. G Trentavious Jackson, Sr. G Emeshuan Offord

Thomas County Central – So. G Tae Cooksey, Sr. F James Baker

Crisp County – Jr. G Ijon Owens, Sr. G Dontavious Tolbert, Jr. F Valdis Daniel

Bainbridge – Sr. G Tyree Crump, Sr. F Trevon Shaw, Sr. G DeVonte Jones

Americus-Sumter – Sr. F Adam King, Sr. G Frederick Bryant

Dougherty – Jr. G David Quimby, Jr. G Charles Porter

Cairo – Jr. G Dontarrius Donaldson, Sr. G Eldrick Harrison

Worth County – Sr. F Anfernee McLemore, Sr. F Brandon Moore, Sr. G Kidarias Gaint

Albany – Sr. F DeAndre Hamilton, Sr. PF Joe Stone, Jr. F Darrell Bryant

Region 2-AAAA

Mary Persons – Jr. G Roger Akins, So. G Cameron Holden

Upson-Lee – Sr. G O’Qualon Harris, Sr. G Zakarriyan Walker

Perry – Sr. F Chris Clerkley, Jr. F Damion Bagley

Veterans – Jr. F Josh Linder, Jr. G Dathan Boyd

Baldwin – Sr. G Brandon Sibert, Sr. G Dalton Strother

Howard – Sr. PF Chris Quainter

West Laurens – Sr. F Kintevius Robinson, So. F Keyontae Tyler

Region 3-AAAA

Liberty County – Jr. G Davion Mitchell, Jr. G Richard Lecounte

Thomson – Sr. F San Antonio Brinson, Jr. G Darius Turman, Jr. F Jucorius Thomas, Sr. F Marquez Winfrey, Sr. F James Lowe, Jr. G Radaren Johnson, Sr. G Billy Mance

Windsor Forest – Sr. G Jaylin Brown, Jr. G Myles Walker

Wayne County – N/A

New Hampstead – Jr. G Oronte’ Anderson, Jr. PF Xavier Jones, Jr. G Santana Riley

Burke County – Sr. G Jordan Gant, Jr. G D’Zarious Holmes, Sr. G Kamario Walker, Jr. PF Quantavious Wilson

Region 4-AAAA

Jonesboro – Jr. F MJ Walker, So. C Jamari Smith, Sr. G Tariq Jenkins

Spalding – Sr. C Brodarious Hamm, Sr. G Brooks Davis, Sr. G DeAundre Alford

Hampton – Sr. F Jordan Ford, Sr. G D’Andre Bryan, Jr. G Jaylen Love

Pike County – Jr. C Acton Shirley

Eagle’s Landing – Sr. G Jordan Lewis, Sr. F Antonio Gibson, So. G Terrance Evans

Griffin – Jr. C Tyshaun Crawford, Jr. G Kobe Smith, Jr. PF Darantae Barber

Locust Grove – So. G Brandon Thomas, Sr. G Odainier Rodriguez

Mt. Zion – So. G Demaje Carter

Riverdale – Jr. G James Johnson, Sr. G Omar Touray, Jr. G Jonathan Foster

Eastside – Jr. G Isaiah Miller, Sr. F Ratayvious Jackson

Walnut Grove – Sr. G AJ Jones, Sr. G Faizon Jackson

Henry County – Jr. G Damion Rosser, Jr. G Javon Greene, Sr. G Dejuan Hyde, Jr. PF William “Kovi” Tate

Region 5-AAAA

Whitewater – Sr. G Victor Ayuk, Sr. F Zach Yeager, Sr. F Ridge Perkins

Troup County – Sr. G Dexter Shealey, Sr. F Sharief King

Sandy Creek – Fr. G T.J. Bickerstaff, Sr. G Christian Turner, Jr. G Elias Harden, Sr. PF Keith Heard II, Jr. F Evan Jester

Fayette County – Sr. G Jaylon Cheffin

Carrollton – Sr. F Desmond Webb, Sr. F Jarel Rowe, So. G Jordan Bonner, Jr. Carson Culverhouse

Woodward Academy – Sr. G Maxwell Chester, Sr. F Jacob Robertson, Sr. G Jake Nestlehutt

Region 6-AAAA

Redan – Jr. G Tyrone Stuckey, Sr. G Strickland Gray

Arabia Mountain – Jr. G Jamal Middleton, So. C Jermon Clark

Lithonia – Sr. F Jacara Cross, Sr. Tyleen Patterson, Sr. G Rodney Chatman, Sr. G Tyheem Freeman

Grady – Sr. G Avi Toomer, So. G D.J. Brittian, Sr. G Ahmad Herron, Sr. G Joshua Jones

St. Pius – Sr. F Kerney Lane, Sr. F Christian Merrill, Sr. F Jakob Spitzer, Jr. G Carson Seramur, Fr. G Brian Gonzalo, Fr. G Matthew Gonzalo

Marist – Sr. PF Patrick Zeck, Sr. G John Waring, Sr. G Jack Owen

Chamblee – Jr. G Jalen Knowlton, Jr. G Odell Ferrell, Jr. G Glenn Robinson

Stone Mountain – Sr. F Dunnell Stafford, Sr. F Michael Graham

Columbia – Sr. G Justin Longstreet, Sr. G Rodriquez Dennis, Jr. G Jalen Cobb, Jr. F Reyhan Cobb

Region 7-AAAA

Ridgeland – Sr. G Tavian Bridges, Jr. G Markeion Jones, So. G Markeith Montgomery

LaFayette – Jr. G KaDarrin Ramsey, Jr. G Tyrese Hunter

Cartersville – So. G Jaylon Pugh, Sr. G Travon Davis, Sr. F Gabriel Gridley

Pickens – Sr. G Holden Roop, Sr. F Trent Rizoti, Jr. G Travis Huffman

Gilmer – Sr. G Cole Edmondson, Sr. G J.T. Bosley, Sr. F Jake Ray

Southeast Whitfield – Sr. G Ty Pendley, Sr. C Noah Ramsey

Northwest Whitfield – So. F Luke Shiflett, Sr. G Levi Mosteller, Jr. G Will Blanchard

Heritage – Sr. G Hunter Erickson, So. PF Cole Wilcox, Sr. F Carson Sherrill, Sr. G Noah Hill

Region 8-AAAA

North Hall – Sr. G Carson Heinen, Sr. G Sam Jackson, Sr. F Brandon Williams, Sr. G Harrison Harper

Chestatee – So. G Donovan Hernandez, Jr. C Matthew Rowland

White County – Sr. G Whit Mauney, Sr. G Brad Hurst

Buford – So. G Alex Jones, Sr. F Will Springer, Jr. G Dawson Wehunt, Sr. G Brandon Iverson

Madison County – Sr. G Ryan Moon, Sr. F Cade Hancock, Jr. F Golston Gillespie, Sr. G Cameron Stevenson

Monroe Area – Sr. G Alfred King, Jr. G Deauntrea Silmon, Sr. G Emory Sheats

Johnson – Sr. F Andrew Sims

North Oconee – Jr. F Jack Chambers, Jr. F Matthew Quint

Stephens County – Jr. G Nunu Walker, Sr. F Tay Jones, So. G Chaz Bridges

Players To Watch For In Class AAAAA

Region 1-AAAAA

Harris County – Sr. G Donald Johnson III, Sr. F Jaylyn Richardson

Columbus – Sr. F Ja’quan Mason, So. G Noah Lott,

LaGrange – Sr. G Rico Smith, Jr. G Laperion Perry, Sr. G Qua Epps

Hardaway – Sr. F Jaquan Daniels, Sr. G Scott Huettner, Sr. G Devin Ford

Shaw – Sr. F Kourtney Shakespeare, Sr. PF Devan Porter-Wilson, Sr. F Dakeen Diaz

Northside  – Sr. C Davion Thomas, Sr. F Dalandis Hopkins

Carver – Sr. F Jawon Pass, Sr. G Rahmir Nelson, Sr. G Ke’angelo Hill

Region 2-AAAAA

Cross Creek – Sr. F Moses Jones, Jr. F Artis Chapman, Sr. G Khamron Gordon

Lakeside – Jr. F Kresean Hall, Sr. G Isaiah Ryans

Academy of Richmond County – Sr. G Madison Williams, Sr. G Chris Jones, Sr. C Nick Roberts, Sr. PF Rashaud Green, Jr. F Moses Williams, Sr. G Trey Brown

Grovetown – Sr. G Shemar Barrett, Sr. G Ziquane Sandford, So. G Chance Fugghett

Greenbrier – Sr. F Jakob Nelson, Sr. G Justen Hartfield, So. G Austin Canaday

Evans – Sr. G Chris Stone, Sr. G Jo’el Grant, Sr. C Michael Steflik

Warner Robins – Sr. G Marquez Callaway, Sr. F Donovan Brown

Houston County – Sr. F Marquis Traylor, Jr. G Amari Colbert, Sr. F Javion Johnson, Sr. G Jaylon Golds

Northside – Jr. F Jaylan Sandifer, Jr. G Tobias Oliver, Jr. G Trayvon Willis

Jones County – Sr. F Landreveus Bowden, Sr. G Devin Wooten, Sr. G Nick Singleton

Region 3-AAAAA

Brunswick – Jr. C Kymani Dunham, Sr. G Zach Moore

Richmond Hill – Sr. G Isaiah Hill, Sr. PF Zane McKenzie, Sr. F Andre Walker

Coffee – Sr. G Jeremiah Ashley, Jr. G Jarquavius Jefferson

Effingham County – Sr. G Deshaun Wilkenson, Sr. G Rashad Griffin

Glynn Academy – Jr. PF Dominique Walker, Jr. G Durand Green, Jr. F Rilyn Ellis

Ware County – Sr. F Raekwon Davis, Sr. F Kaywan Leonard, Sr. G Ervin Nard

Camden County – Sr. F Logan Ballard, Sr. F Terry Compton, Sr. G Jonathon Canada

Bradwell Institute – Sr. G Deion Stewart, Jr. G Darryll Johnson, Sr. G Desmond Oglesby

Statesboro – Sr. F Michael Salomon, Sr. G Jaylan Patrick, Sr. F Myles White

South Effingham – Sr. F Travis Simmons, Sr. G Collin Rish

Region 4-AAAAA

Drew – Sr. G James Ruiz, Sr. F Bryson Duckworth

McIntosh – Sr. G Jordan Lyons, Sr. G Will Washington, Sr. F Dishon Lowery, Sr. PF Chase Walter, Sr. F Isaac Kellum

Northgate – Sr. G Jordan McGruder, Jr. G Cameron Ramsay

Starr’s Mill – Sr. G Satchell Goodrich, Sr. PF Colin Maguire, Jr. F Stephen Peterson

Mundy’s Mill – Sr. F Kaelon Harris, Sr. G Cartez Crane

Morrow – Jr. F Stanley Henderson, So. G Leviticus Glover

Forest Park – Sr. G Stephen McDonald, Jr. F Avery Wilson, Sr. F James Ragland

Dutchtown – Sr. G Charles Rawling, Jr. F Bryce Parks

Ola – Sr. F Larry Smith, So. F Austin Smith

Union Grove – Sr. F Jordan Ateeb, Sr. G Connor Walker

Woodland – Sr. G Josh Daniels

Luella – Jr. PF Richard Jones, Sr. G Javaun Anderson

Stockbridge – Sr. F Virgil Fields, Sr. G Jadon Davis, So. G Raheem Ramsey

Region 5-AAAAA

Alexander – Sr. F Trae Jones, So. G Grant Howard, Sr. G Josh Heath

Allatoona – Sr. G Ephraim Tshimanga,  So. G Trey Doomes, Sr. G Kevin Perry, Sr. G Dylon Ramsey

Paulding County – Sr. G Malik Rush, Sr. G Thaddeus Williams, Jr. C Marcus Austin, Jr. G Dawson Kramer

Hiram – Sr. C Devon Brewer, Sr. G Tre White

Lithia Springs – Sr. F James Williams, Sr. G Jachin Capers, Jr. PF Damion Howell

New Manchester – Jr. G Clinton Bentley, Sr. F Tabashi Thomas, Sr. PF Aaron Reddick

Chapel Hill – Sr. F Cameron Gill

East Paulding – Jr. G Jalen Browder, Sr. G Lennard Browder

South Paulding – Sr. G Kane Williams, Jr. F Ja’Cori Wilson, Sr. F Anthony Brown

Villa Rica – Sr. G Tye Hill, Sr. F Noah Smith, Sr. G Malik Thompson

Region 6-AAAAA

Dunwoody – Sr. F Bernard Millard, Jr. G Zaire Mateen

Stephenson – N/A

M.L. King – Sr. G Juquan Jones, Sr. PF Xavier Smith, Sr. G Owen Clark

Southwest DeKalb – Sr. F Keith Gilmore, Jr. G Darius Hogan

Clarkston – Sr. PF Su Su Entongwe, Sr. G Deshawn Roumou

Druid Hills – Jr. F Jordan Foote, Jr. G Cameron Starkes

Miller Grove – Sr. G Alterique Gilbert, Sr. F Raylon Richardson, Sr. F Aidan Saunders, Jr. G Josh Jackmon, Sr. G Aaron Augustin, Jr. G Tae Hardy, Sr. G Collin Young

Tri-Cities – Fr. G DeMarcus Johnson, Sr. G Laquan Wiltshire

Mays – Sr. G DeMarco Locklin, Sr. G Charles Arnold, Jr. G Roland Pack

Creekside – Sr. G Shawn Rushing, Sr. F Tremell Gooden, So. PF Ibrahima Dado

Carver – Jr. G Kenny Atkins, So. F Octavious Battle, Jr. G Erico Corbett

Banneker – Sr. G Jalen Williams, Jr. F Brendon Tyler,

Region 7-AAAAA

Woodland – Sr. G Jonathon D’Andre Pritchett

Cass – Sr. F Michael Sims, Sr. C Noah James

Sequoyah – Jr. G Jordan Usher, Sr. G Cameron Cox, Sr. G Levi Biddy, Sr. F Jake Sunday

Creekview – Jr. F Chandler Wright, Sr. F Zach Russell, Jr. G Weber Sandlin

Dalton – Sr. F Drake McCowan, Jr. G Nick Hurt, Sr. G Shazman Baggla

Rome – Sr. PF Jai Creamer, Sr. G Trey Driver, Sr. G Daniel Reyes

River Ridge – Sr. G Marcus Spears, Sr. F Stephen Omorogbe

North Atlanta – Sr. G Isaiah Patterson, Sr. G Jordan Williams, Jr. F Derrick Donagan

Cambridge – Jr. G Jackson Boyea, So. G Greco Battles

Sprayberry – Sr. G Rian Oliver, Sr. F Djiman Wilson, Sr. G Chris Cottman

Forsyth Central – Sr. G Cale Jackson, Sr. G Eli Brown, Jr. G Hunter McDonald

Riverwood – Sr. PF Kohl Roberts, Sr. G Elijah Johnson, Sr. G Pryce Watkins

North Springs – So. G Vinnicius Viana, Jr. F Grant Showell, Sr. F Derrien Wright

Kell – Sr. G Tre’ Johnson, Sr. F Jonah Patton, Jr. F Brian Thomas

Region 8-AAAAA

Heritage – Jr. G Isaiah Banks, Jr. G Jordan Thomas, Sr. F Makyle Wilkerson, Jr. G Byron Abrams

Winder-Barrow – Sr. G CeCe Green, Sr. F Brandon Hayes, Sr. F Jay Branch, Sr. G Drezdin Williams

Loganville – Sr. F Tyler Rhodes, Jr. G Dawson Ballard

Clarke Central – Sr. G Desmond Sorrells, So. F Jack Mangel, Sr. G Rayshawn McCall

Lanier – Sr. C Derrick Brown, So. G Adrian Martin, Jr. G Tyler Taylor, Sr. F Tahj Tolbert

Gainesville – Sr. F D’Marcus Simonds, So. F KJ Buffen,  Sr. G Messiah Dorsey, So. G Xavier Bledson, So. F Bailey Minor

Apalachee – Sr. G Kamar Baldwin, Sr. F Jabari Hill

Flowery Branch – Sr. F Gabe Holston, Sr. F Trey Bailey, Jr. G John Mills

Cedar Shoals – Jr. G Phlandrous Fleming, Sr. G Jerrick Mitchell, Jr. F Stavion Stevenson

Discovery – Jr. G DJ Young, Sr. G Theo Benn Jr.

Salem – Sr. F Michael Green, Sr. C Chandler Davis, Sr. G Marcel Small