GHSA 2019-20 Boys Preseason All-Area Teams

Register for CTC Showcase Series

All-East Georgia

G – DJ Wright, Greene County, Sr.
G – Titus Brown, Franklin County, Sr.
G – Christian Chambers, Evans, Sr.
F – John Whitehead, Glenn Hills, Sr.
F – Emmanuel Jones, Glenn Hills, Sr.

All-West Georgia

G – Anthony Hardy, Lithia Springs, Sr.
G – Chris Youngblood, East Coweta, Sr.
F – Brandon Stroud, East Coweta, Sr.
F – Melvin Edwards, Carrollton, Sr.
F – Sean Rutledge, East Paulding, Sr.

All-Metro Georgia

G – Sharife Cooper, McEachern, Sr.
G – Dwon Odom, St. Francis, Sr.
F – Matt Cleveland, Pace Academy, Jr.
F – JT Thor, Norcross, Sr.
C – Walker Kessler, Woodward Academy, Sr.

All-Middle Georgia

G – Kowacie Reeves Jr., Westside-Macon, Jr.
G – Javian Mosley, Westside-Macon, Jr.
G – Jarden Maze, Washington County, Sr.
F – BJ Wright, Perry, Jr.
F – Quay Primas, Central-Macon, Jr.

All-North Georgia

G – Jasper Gibson, Dawson County, Sr.
G – Taihland Owens, Cherokee, Jr.
G – Jacksen Greco, Sequoyah, Sr.
F – Brandon Harris, River Ridge, Sr.
F – Carl Cleveland, Banks County, Sr.

All-South Georgia

G – Emondre Bowles, Johnson-Savannah, Jr.
G – Tykevious Curry, Calhoun County, Jr.
F – Kent Garard, Camden County, Sr.
F – Bernard Pelote, Woodville-Tompkins, Sr.
F – Ja’Queze Kirby, Jeff Davis, Sr.

GHSA 2019-20 Girls Preseason All-Area Teams

All-East Georgia

G – Kayla McPherson, Madison County, Jr.
G – Mikaylyn Glover, Clarke Central, Sr.
G – Ansley Hall, North Oconee, Sr.
G – Bailee Breedlove, Franklin County, Jr.
C – Taniya Alexander, Hart County, Jr.

All-West Georgia

G – De’Mauri Flournoy, Carrollton, Jr.
G – Brelyn Snipes, Shaw, Sr.
F – Kionna Gaines, Carver-Columbus, Jr.
C – Olivia Cochran, Carver-Columbus, Sr.
C – Demeara Hinds, Lithia Springs, Sr.

All-Metro Georgia

G – Raven Johnson, Westlake, Jr.
G – Genesis Bryant, Lovejoy, Sr.
G – Anaya Boyd, Lovejoy, Sr.
F – AC Carter, Wesleyan, Sr.
C – Sania Feagin, Forest Park, Jr.

All-Middle Georgia

G – Nadia Reese, Stratford Academy, Sr.
G – Mary Elaine Mitchell, Stratford Academy, Sr.
G – Miracle Parker, Washington County, Jr.
F – Corriana Evans, Spalding, Sr.
C – Stacie Jones, Veterans, Sr.

All-North Georgia

G – Bridget Utberg, Woodstock, So.
G – Livi Blackstock, Jefferson, Jr.
G – Eliza Snyder, Lakeview Academy, Sr.
G – Caroline Dingler, Darlington, Sr.
F – Keyarah Berry, Rockmart, Jr.

All-South Georgia

G – Olonna Rawls, Bryan County, Sr.
G – Jaida Burgess, Johnson-Savannah, Sr.
G – Lacy Robins, Statesboro, Sr.
F – Zoesha Smith, Glynn Academy, Sr.
C – Makyala Timpson, Early County, Jr.