GHSA 2018-19 Boys Preseason All-Area Teams

sportal

All-East Georgia

G – Kalen Williams, Lakeside-Evans, Sr.
G – DJ Wright, Greene County, Jr.
G – Richard Crawford III, Greenbrier, Sr.
G – Alec Woodard, Morgan County, Sr.
G – Tyrin Lawrence, Morgan County, Sr.

All-West Georgia

G – AJ Watts, Carver-Columbus, Sr.
G – Malik Battle, Alexander, Sr.
G – Marcellious Lockett, Carrollton, Jr.
C – Nathan Presnell, Hiram, Sr.
C – Brady Spence, Alexander, Sr.

All-Metro Georgia

G – Sharife Cooper, McEachern, Jr.
G – Brandon Boston, Norcross, Jr.
G – KD Johnson, Southwest DeKalb, Jr.
F – Isaac Okoro, McEachern, Sr.
F – Marcus Watson, Buford, Sr.

All- Middle Georgia

G – Zyrice Scott, Upson-Lee, Sr.
G – Devin Butts, Stratford Academy, Sr.
G – Malik Foston, Georgia Military, Sr.
G – Jalen Lamar, Wilkinson County, Sr.
C – Travon Walker, Upson-Lee, Sr.

All-North Georgia

G – Rafael Rubel, Gainesville, Jr.
G – Mitch Ganote, Lambert, Sr.
G – Jaxon Etter, Etowah, Sr.
F – Luke Chism, Dawson County, Sr.
F – Jay Rucker, East Hall, Sr.

All-South Georgia

G – Jayce Moore, Coffee, Sr.
F – Ja’Queze Kirby, Jeff Davis, Jr.
F – Jaylin Williams, Brantley County, Sr.
F – Mackenzie McFatten, Coffee, Sr.
F – Joshua Lusane, Americus-Sumter, Sr.

GHSA 2018-19 Girls Preseason All-Area Teams

sportalspace

All-East Georgia

G – Kayla McPherson, Madison County, So.
G – Torrion Starks, Hart County, Sr.
G – Ansley Hall, North Oconee, Jr.
F – Tykedra Rolland, Josey, Sr.
F – Jordan Bailey, Madison County, Sr.

All-West Georgia

G – Janya Love-Hill, Carver-Columbus, Sr.
F – Deasia Merrill, Villa Rica, Sr.
F – Amari Robinson, Douglas County, Sr.
F – Taziha Fanning, Harris County, Sr.
C – Olivia Cochran, Carver-Columbus, Jr.

All-Metro Georgia

G – Morgan Robinson-Nwagwu, Norcross, Sr.
G – Genesis Bryant, Lovejoy, Jr.
G – Raven Johnson, Westlake, So.
F – AC Carter, Wesleyan, Jr.
F – Ashlee Austin, Northview, Sr.

All-Middle Georgia

G – Aniaya Jester, Spalding, Sr.
G – Tomiyah Alford, Lamar County, Sr.
G – Crystal Corley, Baldwin, Sr.
F – Destanee Wright, Dodge County, Sr.
F – Corriana Evans, Spalding, Jr.

All-North Georgia

G – Kaylee Sticker, Dawson County, Sr.
G – Georgia Stockton, Rabun County, Sr.
G – Caroline Wysocki, Flowery Branch, Sr.
G – Lacie McCoy, Cherokee, Sr.
G – Chellia Watson, Winder-Barrow, Sr.

All-South Georgia

G – Dynesha Brown, Swainsboro, Sr.
G – J’Mya Cutter, Johnson-Savannah, Sr.
G – Olonna Rawls, Bryan County, Jr.
G – Miya Byrd, Turner County, Jr.
C – Makayla Timpson, Early County, So.